inceleme
Trend

KeyShot 9 yenilikleri

Şaşırtıcı bir dönüşle, bir zamanlar kesin olarak CPU merkezli çalışan KeyShot artık Keyshot 9 ile GPU görüntülemeyi destekliyor, ayrıca gerçekten ilginç bazı materyal güncellemeleri ve eklemeleri de içeriyor.

Luxion KeyShot’u piyasaya sürdüğünde, şirket fiziksel olarak çalışan bir renderleme motorunun üzerine inşa edilmiş ilerici bir işleme sistemi fikrini benimsemişti. Ve bunu tasarım ve mühendislik dünyasının ihtiyaçlarına uyarladı.

Önceden, CAD ile entegre bir Render oluşturma sistemi kullanabilirdik. Ancak KeyShot, tasarım endüstrisinin ihtiyaçlarına odaklanmak için özellikle bu tür bir sistemi ilk kez geliştirildiğini savundu.

Özünde Keyshot’un ilkesi, herkesin kullanımı için tasarlanacak bir program oluşturmaktı. Çok büyük bir iş istasyonu gerektirmiyordu ve kesinlikle uzman becerilere ihtiyaç duymazdınız. Ve o zamandan beri, sistem aynı şekilde (hem animasyon hemde fotorealistik render tarafı ile) çalışmaya devam etti. Bu yüzden, bu konuları göz önünde bulundurarak, KeyShot 9.0’a eklenenlere bir göz atalım.

Keyshot 9 Yenilikleri

Keyshot 9 yenilikleri

Keyshot 9 ‘da ki en büyük değişiklik ile başlayalım: GPU Render. KeyShot başladığı günden beri CPU tabanlı bir renderleme sistemi oldu. Aslında şirket yıllar içinde bu konuda oldukça fazla prim yaptı. En büyük avantajı, kullanıcıların Render ve animasyon yapabilmesi için uzman donanımlara yatırım yapmalarının gerekmemesiydi.

KeyShot hemen hemen her makinede çalışmaktadır. Bu makinelere ekstra çekirdekler ekleyerek hız kazanmak kesinlikle mümkün olsa da, pek çok şirket, gerektiğinde makineleri bir araya getirerek bir ağ oluşturmak için yatırım yapmıştır.

Ancak, aynı zamanda, tasarım görselleştirme dünyasındaki birçok kişi daha verimli hesaplamalar elde etmenin bir aracı olarak GPU’lardan (‘grafik kartları işlemcilerinden’) yararlanmaya başlamıştır.

Bir GPU tipik olarak, ışın izi oluşturma için gereken son derece paralel hesaplamalar için çok uygun olan binlerce çekirdeğe sahiptir. Bu yeni bir şey değil, ama Luxion’un fikrini değiştiren şey, Nvidia’nın yeni RTX GPU’larında ışın izlemesine özgü çekirdeklerin (RT çekirdeği) tanıtılmasıydı. Aslında, Luxion CEO’su son zamanlarda bu karar hakkında bir blog yazısı yazmıştı. “Blog konusu: Nvidia RTX teknolojisi, hız, kalite ve doğruluk sağlamak için gereken gerçek zamanlı renderleme kabiliyetini sağlıyor.“

Artık Keyshot araç çubuğunuzda, ‘GPU’ etiketli yeni bir simge göreceksiniz. KeyShot kullanıcıları, belirli bir büyüklükte model yükledikleri anda yükselen CPU fanlarının sesleri ile artık başbaşa kalmak zorunda kalmayacaklar. Bu GPU düğmesine basarsanız, sistem malzeme tanımlarınızı bir GPU moduna taşır ve gerçek zamanlı hesaplamayı yapmak için GPU’nuzu kullanmaya başlayacaktır.

Bunu, bazıları basit (ışık etkileşimi açısından), bazıları daha karmaşık malzemeler (daha karmaşık aydınlatma koşullarında) atadığımız farklı modeller kullanarak test ettik. Nvidia Quadro P4000 (8GB) ve Nvidia Quadro RTX 5000 (16GB) olmak üzere iki farklı kart kullanarak test ettik. Her ikisi de, test makinemizdeki 12 çekirdekli işlemciye göre daha hızlı, ancak daha güncel Quadro RTX 5000 ile farkı gerçekten görüyorsunuz.

İşlemciyi yani CPU’nuzu arka planda kullanabilir ya da tam tersi şekilde, GPU’nuzu arka planda kullanmanız artık mümkündür. Böylece kaynaklarınızı gerektiği gibi kullanabilirsiniz. Keyshot’un GPU özelliğini kullanmak için, GTX 980 GPU ve üzerinde bulunan Nvidia Maxwell mikro mimarisi kullanan GPU ları kullanabilirsiniz.

Denoiser

Keyshot 9 yenilikler
Keyshot 9 Yenilikleri Denoiser

GPU hesaplama kabiliyetinin yanı sıra, KeyShot 9 için diğer büyük güncellemelerden biri, bir denoiser eklenmesidir. Tasarım görselleştirme teknolojisindeki en son gelişmeleri takip ediyorsanız, denois’lerle ilgili sektörde çok fazla tartışma var. Temel olarak, Denoiser, makinenin öğrenmesini, görüntünün nasıl görüneceğini tahmin ederek, ışın izleme sürecindeki adımları kaldırarak hesaplama döngülerinden kurtarmanızı sağlar.

KeyShot 9, gerçek zamanlı görünümde gürültünün azaltılmasını sağlayan ve daha az sürede sorunsuz sonuçlar elde etmek için çıktı sağlayan tek tıklamayla seslendirme sağlar. Denoise, CPU ve GPU için kullanılabilir, CPU modu için Intel Açık Görüntü Denoise ve GPU modu için Nvidia Tensor çekirdeklerini kullanan KeyShot ile KeyShot kullanılabilir. Tek bir tıklamayla, kullanıcı projesinde herhangi bir görüntü stili için denoiser’i görüntü efekti seçeneği olarak uygulayabilir ve karışımı temel oluşturucu ile ayarlayabilir.

Gerçek Kumaş (Realcloth) ve tüylenme

Keyshot 9 yenilikler
Luxion’un RealCloth teknolojisi, kumaş görünümü üzerinde benzeri görülmemiş bir kontrol seviyesi sunar

Göz önünde bulunduracağımız sonraki iki güncelleme, birbiriyle ilişkili ve biri diğerinin işlevselliğine dayanıyor. KeyShot 9, RealCloth adı verilen ve gerçekçi dokuma malzemeleri tanımlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanıyan yepyeni bir teknoloji sunmaktadır.

Her zaman doku, kabartma ve opaklık haritasına dayanan ideal kumaş malzemeleri olsa da, bu Luxion’un malzemenin nasıl inşa edileceği üzerinde çok ayrıntılı bir kontrol düzeyi verdiğinin ilk zamanıdır.

Her zaman olduğu gibi, yeni malzemelerle deneme yapmanın iyi bir yolu, önceden var olan malzemelerden birini modele uygulamak ve ne yapabileceğini görmektir. Keyshot 9 ‘da bulunan RealCloth malzemeleri bulacaksınız, bu nedenle bir malzemeyi bir modele sürüklemek, yeterlidir.

RealCloth malzemelerinin ve düzenleme sürecinin yanı sıra, aynı zamanda Fuzz adlı yeni bir geometri gölgelendiricisi de sunar. Bu tür bir gölgelendirici türünü daha önce kullanmayanlar için, ‘gölgelendirici’ terimi genellikle bir işleme malzemesi tipine (ahşap, metal vb.) atıfta bulunur. Bununla birlikte, bir geometri gölgelendirici bir yüzeyin estetiğini kontrol etmez, bunun yerine geometri gölgelendiricinin uygulandığı geometriye dayanarak ilave geometri oluşturur.

Keyshot’un önceki sürümümde, köpük ve kabarcıkların güncellemesini görmüştük. (Daha fazla ayrıntı için KeyShot 8 incelememize bir göz atın.)

Fuzz yeni bir eklentidir ve parça yüzeyine rasgele tüy benzeri bir özellik eklemenizi sağlar. Malzemenizin görünümünü daha iyi hale getirmenize izin veren uzunluk değişimi ve buna benzer bir sürü kontrol sunar.

Keyshot Model kütüphanesi

Keyshot 9 yenilikleri
Keyshot 9 ‘un Yeni Model Kütüphanesi, geometri modellerini, malzemeleri, aydınlatma ve çevre detayları ile birlikte hızla sürüklemenizi ve yeniden kullanmanızı sağlar

Şimdi KeyShot 9 için daha küçük ama aynı derecede kullanışlı güncellemelere geçelim. Bunlardan biri yeni Model Kütüphanesi olmalı.

Mevcut KeyShot kullanıcıları, materyaller, dokular, çevre haritaları, arka planlar vb. için mevcut kütüphanelerden aşina olsalar da, Keyshot’un bu yeni model kütüphanesi size modelleri saklamanız ve hızlı bir şekilde yeniden kullanmanız için olanak sağlıyor.

Kendi varlıklarınızı oluşturmak ve model kitaplığınıza eklemek için modelinizi yukarı çekip Model Ekle simgesine basmanız yeterlidir. Bu, geometrinizi aktarır ve o modelden ilişkili verileri eklemenizi ve saklamanızı sağlar. Bir ekipte çalışıyorsanız, bunlara ilişkin dosya yapısının ekibiniz arasında paylaşabilirsiniz, böylece herkes bunlara erişebilir.

Animasyon kontrolleri

KeyShot 9 içindeki animasyon kontrollerine birkaç küçük ayar yapıldı. Bu güncelleme ile birlikte sisteme otomatik bir hareketlendirme seçeneği dahil edildi. Bu ayarlar sayesinde, kamera veya parça konumları arasında sabit hızlı animasyona ilave belirleyeceğiniz, hız ve yönlerde daha az sıkıcı olan daha hoş bir animasyon oluşturmanız sağlıyor.

Aslında tam olarak KeyShot 9 ‘un getirdiği yenilik, animasyon sürecinin bir eğri ile kontrol edebilme yeteneğidir. Bunun yanı sıra, malzeme animasyonları üzerinde opacity özelliği yani sahneden yok etme veya sahneye ekleme özellikleri de getirildi.

Web configurator

Keyshot 9 yenilikleri

KeyShot 9 için son büyük güncelleme, tamamen işlenmiş ürün konfigüratörleri oluşturma yeteneğidir. Bunları her sektörde ve her üründe kullanabileceğiniz web destekli özelliklerdir. KeyShot, model, malzeme ve stüdyo çeşitleri gibi araçları kullanarak sistemin içinde tanımlayabileceğiniz değişkenleri alır ve bunları çevrimiçi olarak kullanılabilen tek bir varlık grubuna dönüştürür.

Sihirbaz üzerinde çalışırsınız ve dahil etmek istediğiniz varyant kümelerini seçersiniz, yapılandırıcının nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi verir ve yalnızca ihtiyacınız olan görüntüyü değil, aynı zamanda web için uyarlamanız gereken HTML kodunu da otomatik olarak size tanımlar.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu