3Dİlham Alın

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?

Houdini ile soyut resimler oluşturmak için Niels Prayer’in Houdini ve Mantra ile nasıl soyut resimler oluşturduğunu keşfedin.

Houdini’de bir proje hazırlamanın en iyi yanı, sürecin her adımını gerçekten kontrol edebilir, oluşturma işlemi sırasında prosedürel olarak değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Yaptığınız hiçbir şeyi yok etmeden her adımda değişiklik yapma özgürlüğüne sahip olmanın gerçekten keyifli bir yolu.

Bu resim, bu çalışma tarzının gücünün harika bir örneğidir. Bunun gibi bir projeye başladığımda bir fikrim var ve bu yazılımın prosedürel yaklaşımı sayesinde gelişeceğini biliyorum. FX odaklı yön, başkalarıyla kombinasyon halinde kolayca gerçekten eğlenceli efektler oluşturmanıza olanak tanıyor; örneğin, aynı sahnede parçacıklar, eğriler, sıvılar ve pyro efektlerinin olması.

Herhangi bir modelinizin veya yüklemlerinizin olmaması önemli değil. Birkaç saat içinde fikrinizi soyut bir çalışmaya dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca, renk ve tasarımın nasıl bir araya geldiğini öğrenmek için Tasarımda Renk ve Işık Nasıl Kullanılır? ile ilgili hazırladığımız bölüme bakmayı unutmayın.

Bu yapımda, soyut bir çiçek şekli oluşturmak için kürelerle birlikte izler ve metalik eğriler oluşturmak için bir parçacık sistemini nasıl yönettiğimi göreceksiniz. Görüntüyü çerçevelemek ve genel havayı yaratmak için duman ve ayrıntılı parçacıklar gibi efektlerle de oynadım. Son olarak, ışıklandırma ve Render adımlarını ve atmosfere ince ayar yapmak için kompozisyonda son rötuşları nasıl yaptığımı ele alacağız.

Hadi nasıl yapıldığını öğrenmek için yukarı kaydırın.

Adım 01: Partikül SOP Oluşturma

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Houdini ile soyut resimler oluşturmak için Soyut ve organik bir şeklin parçacık sistemi (Particle system) ile üretilmesi

Bu özel sahne için karanlık, bulutlu bir havaya sahip olmak ve doku ve şekillerin kontrastıyla oynamak istedim. Örneğin bulutlar ve metalik gölgelendiriciler gibi malzemelerin karşıtlığı, bir görüntüde ayrıntılı derinlik oluşturmanın harika bir yoludur. Işıklandırma, aynasal vurgular, yansıyan ışıklar ile oynamak ve göz alıcı ayrıntılar oluşturmak, görüntünüzü başka bir boyuta taşıyacaktır.

İzleyici, soyut bir parçada ayrıntılara karşı gerçekten hassastır, bu nedenle akılda kalıcı öğeler yaratmanız gerekir! Şiirsel bir vizyon olsa bile, bana göre, izleyicinin özdeşleşebileceği bir gerçeklik kavramı ortaya koymalısınız.

İlk olarak, Houdini ile soyut resimler oluşturmak içinParticle SOP (Surface Operator) ile yapılan bir partikül sistemi ile başlıyoruz. Metaballlar ve türbülanslarla (doğrudan Parçacık SOP düğümünde) yapılan bazı özel kuvvetlerle, bu modeli kompozisyonuma uyacak şekilde oluşturdum. Organik bir şeklin yükseldiği kare oranlı bir görüntü oluşturmak istedim, bu yüzden parçacık sistemimi X ekseninden çok Y ve Z ekseninde oluşturdum. Gerçekten çok küçük bir odak uzaklığıyla, kompozisyonuma alan derinliğini eklediğimde gerçekten etkili olacak.

Adım 02: Eğrilere dönüştürme

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Houdini içerisinde, Parçacık sistemini (Particle system) takip eden eğri izlerinin oluşturulması

Bu izleri oluşturmak için Houdini içerisinde parçacıklarımı eğrilere dönüştürdüm. Noktalarımı oluşturduğumda, bazı ana parçacıkları simüle ettim ve bir Çözücü SOP (Solver SOP) ile, güzel parçacık izleri oluşturmak için simülasyonun önceki ve sonraki karelerini birleştirdim. Simülasyonumda, puanlarıma bir “id” niteliği ekledim, böylece nokta numaralarını alabilir ve her izde eğriler oluşturabilirim. Bunun için Poligonlarda SOP ekledim ve öznitelik grubu yöntemi için “id” kullandım. Artık parçacık simülasyonumu izleyen güzel eğrilerim var.

3. Adım: Çokgenlere dönüştürme

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Daha fazla ayrıntı eklemek için eğri izlerini çokgenlere dönüştürün

Bu görüntü için eğriler için bazı kaba metalik şekiller istediğimi biliyordum. Sorun, izlerimin sadece bazı NURBS eğrileri olmasıydı, bu nedenle dokuları daha sonra Mantra’da pürüzlülük veya yansıtma için uygulayamayacaktım. Onları çokgenlere dönüştürmem ve temel bir UV sistemi oluşturmam gerekiyordu. Bu yüzden eğrileri çokgenlere dönüştürmek için bir Polywire SOP kullandım ve bir UV Texture SOP ile temel UV’ler ürettim. Bu, daha sonra gölgeleme işlemi için izlerimin malzemesine ayrıntılar ekleyebileceğim anlamına geliyordu.

4. Adım: Çokgenlere dönüştürme

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Yolların başlangıcına bazı küreler eklemek

Bu soyut şekle, çiçekli bir görünüm kazandırmak için bir küre yaptırmak istedim. Parçacıkları simüle ettiğimde, ana olanları bu adım için bir Grup SÇP’si ile grupladım. Bir Copy SOP’si ve damga niteliklerinde birkaç rastgele ifade (çoğunlukla boyut için) ile, izlerimin başlangıcına rastgele bazı küreler yaptım. Bu bana bu yollar için istediğim son çiçeğe benzer görünümü verdi.

Adım 05: Houdini içerisinde Ekstra ayrıntılar oluşturma

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Görüntüde daha iyi bir çerçeve elde etmek için yükselen kürelerin oluşturulması

Bu tür bir görüntü için şekil, doku ve malzemelerin kontrastıyla oynamayı seviyorum. Bu aşamada kompozisyonumun biraz basit olduğunu hissettim, bu yüzden daha iyi çerçeveleme elde etmek için Copy SOP eklenmiş küreler kullanarak ana şeklimin etrafında bazı parçacıklar oluşturmaya karar verdim. Daha sonra, iz çiçeğinin katı yönüyle tezat oluşturacak şekilde, hafif ve kırılgan bir şey eklemek için bu kürelerin üzerine bir cam gölgelendirici koyacağım.

Adım 06: Pyro FX’i Kullanma

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Pyro FX aracını kullanarak bulutların oluşturulması

Şimdi eğlenceli kısım! Sigara içmek! Başından beri, bu görüntü için karanlık, bulutlu bir atmosfer istediğimi biliyordum. Bu bulut şekillerini oluşturmak için gerçekten güçlü bir araç olan Houdini’nin Pyro FX’ini kullandım. Biraz ince ayar yaparak, şekliniz üzerinde çok fazla kontrole sahip olarak gerçekten harika bir şey yapabilirsiniz. Pyro FX’imde, bu güzel yuvarlak şekilleri elde etmek için büyük bir genliğe sahip çok sayıda girdap var. Tabii ki, daha sonra aydınlatmada gerçekten opak bir görünüm elde etmek için dumanıma yoğun bir yoğunluk özelliği ekliyorum.

Adım 07: Gölgeleme ve aydınlatma

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Sahneyi aydınlatma, gölgelendirme ve malzeme seçimi

Houdini içerisinde aydınlatma için iki çeşit ışık kullandım. Öncelikle ortamımı ortam ışığı aracını (environment light tool) kullanarak bir HDRI Map ile ayarlıyorum. Bununla birlikte, sahne için deki ayrıntıları ayarlamak için daha ileri gitmeye hazır bir başlangıç ​​ruh hali elde ettim. Çizgilerim ve kürelerimde çok fazla yansıma ortaya çıkarmak ve duman bulutlarımda gerçekten iyi gölgeler elde etmek için sol üst tarafa bir alan ışığı (environment light) ekledim.

Gölgelendirme için her gölgelendirici için Mantra yüzeyleri (Mantra surfaces) kullandım. Daha önce bahsettiğim gibi, yükselen kürelerde bir cam gölgelendirici (glass shader) ve sonunda yoğunluk özelliğinde renkli bir rampaya sahip bulutlar için bir Billowy Smoke gölgelendiricisini kullandım.

Adım 08: Birleştirme ve çalışma sonrası

Houdini ile Soyut Resimler Oluşturmak ister misiniz?
Birleştirme ve son ayarlamalar

Son adım, birleştirme! Arka plan için, sahnede bulutlu bir gökyüzü hissi vermek için gerçekten bulanık olan özel bir HDRi haritası kullandım. Gerçekten parlaklık derecesini arttırdım ve genel görüntünün biraz doygunluğunu azalttım. Küçük bir parlamayla birlikte, son bir etki vermek için duman üzerinde God Rays kullandım. Böylelikle çalışmamı tamamlamış oldum.

Sanatçı Niels Prayer’in resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu