İlham AlınNasıl YapılırVFX
Trend

Buz sahnesi ve VFX Prodüksiyonu nasıl yapılır?

Buz sahnesi ve VFX Prodüksiyonu nasıl yapılır hakkında bazı ipuçlarını ve püf noktalarını sizinle paylaşıyoruz. Ünlü VFX artist David Dessantis , Zbrush, Maya, Houdini ve Unreal Engine 4 ‘ü kullanarak buz sahnesini nasıl oluşturduğunu bize anlatıyor. Hadi bir göz atalım.

Giriş

Merhaba, ben çoğu platformda Derai olarak da bilinen David Dessantis. Halihazırda sanat stillerini ve yöntemlerini keşfederek portföyümü kuran, İsveç Stockholm da bulunan FutureGames ‘de okuyan bir VFX Sanatçısıyım. VFX çabalarım bir yıldan önce başladı; 3 yıldır üniversitede oyun geliştirme eğitimi alıyorum. FutureGames’te birçok farklı oyun projesine katkıda bulundum ve bir VFX sanatçısı olarak geliştim.

Buz VFX

Buz projesi, ilk olarak portföyüme ne tür VFX ekleyebileceğimi düşünerek başladı. Buz, fantezi dünyasında yaygın bir tema ve paralaks oklüzyon haritalamasına giriş olarak ilgilendiğim bir konu. Bu ilgi özellikle Twitter’da Fujihara tarafından harika bir Buz VFX gördüğümde daha da arttı. Etkisi, zamanlaması ve sahip olduğu etkiye aşık oldum bu yüzden yeniden yaratmak istediğim bir şeydi.

Gölgelendirici

Araştırma

İlk başta, buz gölgelendiricimin nasıl görünmesini istediğim konusunda net bir fikrim yoktu, bu yüzden çevrimiçi bulduğum çeşitli kaynaklardan 3 hafta boyunca hafta sonlarımı geçirdim. İlk gölgelendirici için ne tür buz oluşturmak istediğimi araştırmaya başladım. Daniel’in Oyun Sanatı youtube kanalının hayranıyım, çünkü araştırmanın önemini vurguluyor ve sürecini gösteriyor. Buz videosuna bir göz attım, burada Stefani Bulte‘nin ArtStation’daki stilize edilmiş buz dağılımını tanıttı. Sonucu beğenmiştim ve aklımdaki etkiyle iyi sonuç verebileceğini düşündüm.

İkinci gölgelendirici, Buz’da bulunabilecek renkli görsel katmanları katmanlamak ve renklendirmek için ilginç bir maske sistemi kullanan Taizyd Korambayil in araştırmasından buldum. Projede verilenleri kullanmak yerine, Substance Designer kullanarak kendi dokularımı oluşturmaya karar verdim.

buz sahnesi nasıl oluşturulur
buz sahnesi nasıl oluşturulur

Bunu yaptım çünkü etkiyi kendim yapmak istedim, ayrıca her bir dokunun amacını ve hangi özelleştirmeleri yapabileceğimi daha iyi anladım.

Üçüncü ve son gölgelendirici, Paragon oyununda kullanılan buza göre bir buz gölgelendirici yaratan, Jordan Hey tarafından geldi. Yukarıda bahsedilen stilize gölgelendiricinin ikinci bir normal katman eklemesi için oluşturduğu büyük normal haritayı tekrar kullanıyorum. Jordan bunun yanı sıra anizotropik gürültü haritasının speküler bir lep olarak tanıttı. Daha belirgin vurgular oluşturmak için bu noise ‘u son gölgelendiriciye ekledim.

Bu üç malzemeyi birleştirirken, öne çıkan bileşenleri öne sürdüm ve ilerlemeden önce çeşitli şekillerde harmanlamayı denedim.

The Spikes – Buz çivileri

ZBrush

Çekirdek sivri ağ için, Zbrush‘ta modüler parçalar çizerek, sevdiğim bir şekil elde edinceye kadar devam ettim. Basamağın hangi kısımlarının görünebileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için tabanda bir yer tutucu kullandım ve buna göre oyulmuş parçaları düzeltdim. Sonra, zemin ile sivri uçlar arasındaki geçişi daha iyi harmanlamak için iki katlı kafesler yarattım. Bu parçaları dışa aktarmadan önce, Maya’da nasıl canlandırmak istediğimi düşündüm. Çoklu grupları kullanmak, daha sonra animasyon işlemini kolaylaştırır ve efekt zamanını görselleştirmeme yardımcı olur. Daha sonra grupları çürütüp basit bir UV haritası uyguladığım Maya’ya export ettim. Animasyona geçmeden önce, motor içi ağı test etmenin önemini vurgulamak istiyorum, çünkü oyun dünyasında görünce neleri değiştirmek istediğinizi hızlı bir şekilde anlayacaksınız.

buz sahnesi nasıl oluşturulur

Maya

Başlıca hareketi ekleyerek başladım, ilk önce her gruba ofset ekleyerek kırdım. Başlıca düşüncem, sivri uçları ilk şekillendirdiğimde, yaratma ilhamını verdiğim yumruğu tutarken dalga benzeri bir görünüm vermek oldu. Daha sonra bu animasyonu Houdini ‘deki zemin yıkımını simüle etmek için kullanıyorum.

Houdini

Zemin yıkımı, Maya’da yaptığım buz çivilerinin fırınlanmış animasyonunu kullanan bir Houdini simülasyonu ile yapıldı. Ardından, efektin ana zemin parçalarını içe aktararıp, yukarıda belirtilen animasyonu kullanarak farklı simülasyonlar oluşturmaya devam ediyorum. Zemine bir kırılma uygulamak, zeminin patlayacağı parça sayısını değiştirmemizi sağlar. Daha sonra, zemine “sert bir yapı, yapıştırılmış cisimler” ekleyerek zemini bir zemin düzlemi ile simüle edebiliriz. Daha sonra zemine çarpması için animasyona statik bir nesne ekliyorum. Simülasyon daha sonra AutoDopNetwork ‘ün içinde esas olarak paketlenmiş nesneye, yapıştırıcı kısıtlamasına ve yerçekimi düğümlerine bakarak ince ayarlanmıştır. Sivri uçların bazılarını devre dışı bırakmak, daha kontrollü bir tahribata izin verir ve bazı zemin parçalarının etkilenmemesini sağlar.

Montaj

Çekirdek

Houdini ’den her şeyi dışa aktardıktan ve Maya’daki temizlikten sonra, Unreal’daki efekt için ana planın ne olacağına başladım.

buz sahnesi nasıl oluşturulur

Her iki iskelet örgüsünün doğuşunu tetiklemek için bir anahtar girişi kullanıyorum. Not: Her ikisi için de hareketli zemin ve sivri gecikmeler kullansam da, zemin animasyonu için ikinci bir gecikme de ekliyorum. Böylece zemin pozisyonunu basit bir “hareket bileşeni” düğümü ile elle hareketlendirebiliriz. Böylece, ana animasyonu oynamadan önce yüzeyde belirir. Bunu yapmak, asıl sivri gecikmelerine eklenmek için her iki kat gecikmesini de ayarlamamızı gerektirir. Böylece, her iki bileşen zamanlamasını senkronize etmeniz mümkün olacaktır.

buz sahnesi nasıl oluşturulur

Buz Kütlesini Çıkartma

Çıkartma planı kurulumu ofsetler için döndürücü ve konum dönüşümü kullanır. Hareket için tekrar Korambayil’in eğiticilerinden birinden ödünç aldım ve çıkartma için daha ilginç bir spawn oluşturmak için küre maskesi kullandım. Önceki bir oyun projesinden bir plan kurulumu kullanır ve çıkartmanın artan etkisini yaratır. Planlarda en iyisi değilim ama eminim, optimize edilebilecek / değiştirilebilecek bazı şeyler var.

buz sahnesi nasıl oluşturulur

Soğuk Sis

Soğuk sis malzemesi, maskeyi çarpıtan iki perlin gürültü haritası ile oluşturulmuştur. Ardından, bozulma miktarı, yayıcıda ayarlayabileceğimiz dinamik bir parametre tarafından belirlenir. Bunun avantajı, her sprite’ı ayrı ayrı çarpıtarak, ona benzersiz bir görünüm verebilmemizdir. Dinamik parametreye daha fazla kontrol vererek bu kurulumda daha fazla genişleme yapabilirsiniz, ancak bu zaten yeterlidir.

buz sahnesi nasıl oluşturulur

İçerik ve Zamanlama

Son olarak, her şeyi her şeye bağlama ve zamanlama eklemek ile ilgilidir. Ben mutlu olana kadar ortaya çıkan etkilerin zamanlamasını detaylı şekilde ayarlarım. Geriye kalan her şey bu dizinin etrafında dönecek ve zamanlamasını ve hareketini tamamlayacaktır. Her canlandırılmış ağa bir kamera sarsıntısı vermek, VFX ‘imizin dünyayı etkilediği fikrini aşılamaya yardımcı olur. Ayrıca daha büyük olan ve ana patlama animasyonumuzun zamanlamasıyla eşleşen ikincil bir çıkartma spawn ekliyorum. Bu, ana patlamasını vurgular ve sahnede daha fazla varlık göstermesini sağlar.

Etki boyunca devam eden sürekli donma sisine küçük kar tanecikleri ekliyorum. Ana patlama parçalarının hepsi benzer parça olarak görülüyorsa, çekirdek patlamaya daha küçük buz parçaları ekliyoruz. Animasyonlu zeminlerin zeminden itici etkisini oluşturmak için, zemine göre senkronize olan küçük sis ve kar patlamaları yaratıyoruz. Ana patlamaya büyük bir ürperti sis patlaması ekleriz ve ayrıca sivri sıcaklığını taklit etmek için etrafta takılmak üzere bir yayıcı bırakırız. Sonra, tüm etkiyi tanıtmak için küçük bir kar patlaması ekleyerek etkiyi bitirdim. Bu, hepsini birbirine bağlamaya yardımcı olur ve efektin tutarlılığına katkıda bulunur.

ureal engine 4 buz efekti

Sonuç

Bu etkinin modülerliğinin uzun vadede daha iyi bir sonuç elde edilmesine yardımcı olduğuna inanıyorum. Son hedefimin başlangıçta ne olduğundan emin olmadan, bu iş akışı beni başka türlü unsurları değiştirmeme ve kontrol etmeme izin verdi. Bu proje boyunca zamanlamayı ve bağlamı göz önünde bulundurmanın ne kadar değerli olduğunu öğrenmiş olduk.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu