İlham AlınNasıl Yapılır
Trend

ZBrush’ta Karakter Yaratma Süreci

ZBrush’ta karakter yaratma süreci ile ilgili ilginizi çekebilecek bir deneyimi sizlere sunuyoruz.

3D Freelance olarak çalışan sanatçı Eder Carfagnini, ZBrush’ta genç süper kahramanlar ve kişilikler yaratma süreci ile ilgili bilgileri paylaşıyor. Bu çalışmada kavramlar, 3D karakter modelleme, kompozisyon oluşturmayı, karakterleri hassaslaştırmayı ve bir çok yaratıcı adım hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Eder’in ZBrush’ta karakter yaratma süreci ile ilgili bu özel çalışması için yukarı kaydırın.Sizin için önerilen video

Giriş

Zbrush'ta 3D Karakter yaratma

Bu illüstrasyon çalışmasını boş zamanlarımda yaptım ama çok fazla kesintiye uğradı, bu yüzden tamamlamam oldukça zaman aldı. Ayrıca çalışmamı C4D fiziksel render’dan C4D için V-Ray Render motoruna değiştirdim. Bunu anlatırken, siz okuyucular için daha anlaşılır olması için süreci basitleştirerek anlatmaya çalıştım.

Adım 1: ZBrush’ta karakter yaratma süreci için kavramlar

ZBrush’ta karakter yaratma süreci çalışması, süper kahramanları çocuk olarak hayal ettiğim “Çizgi Roman Kahramanların Bebeklikleri” adlı bir yarışma için başladım. Benim fikrim, öğretmenleri tarafından bir an için yalnız bırakılan bir grup okul çağındaki birer süper kahramanı olan bir sınıftı. Eski rekabetlerde olan çatışma hissini yaratmak için hem iyi hem de kötü karakterleri olan çocukları bir araya getirdim. Tüm çocuklara bir karakter vermeye çalıştım, bazıları orijinal kişiliğe benzedi, bazıları tam tersine;

– Süpermen’i sınıfın zorbası olarak hayal ettim çünkü, okulun atletik, havalı çocuğu. Aynı zamanda boş ve özgüvenli
– Mystique bir zorba gibi fakat vücudu hakkında özel olarak özgüvensiz bir amigo
– Dr Manhattan, camdan ile bir kalp yaptı; Mystique (onun gibi mavi) aşık, hassas bir çocuktur.
– Thor; bir beyzbol hayranı ve Mystique’i de seviyor ama sadece gözleri Süpermen’i görüyor.
– Lex Luthor zengin olmayan fakat yakışıklı bir çocuk ve düşmanının okul çantasına kriptonit mermer bir top koyarak durumdan faydalanıyor.
– Örümcek Adam; sessiz bir çocuk, sınıf arkadaşları hakkında endişelenerek, sınıf arkadaşları için bu sorumluluğu nasıl üstleneceğini düşünmekle meşgul.
– Bay Fantastic, öğretmenlerinin notları vermesini heyecanla bekliyor çok meraklı ve sabırsız.
– Rorschach antisosyal ve öfkeli bir çocuk, tamamen yanlış yerde olduğunu düşünüyor ve diğer tüm çocuklardan farklı.
– Hulk iyi fakat biraz aptal, dev bir çocuk ( The Green Mile’dan genç bir John Coffey düşündüm ).
– Batman; takımını ve aletlerini hazırlamaya başladı, ama oldukça korkutucu bir yarasa.
– Joker; sorunlu bir çocuk ve masa arkadaşı Bruce.
– Antman’ı rahatsız etme fırsatını hiç kaçırmıyor… dürüstçe söylemek gerekirse, gerçek bir karakteri yok. Basitçe söylemek gerekirse, minik masası ve küçük halat merdiveni ile en çok beni eğlendiriyor!

Adım 2: Karakterleri modelleme

ZBrush’ta taslak halinde kafalar

Her şeyden önce karakterlerin kafa şekilleri üzerinde çalıştım. Tarzını belirlemek için ZBrush’ta sıfırdan heykeller yaptım. Birbirinden farklı olmalıydı ama aynı zamanda “dünyaya” ait olması için karakterleri şekillendirdim.

Temel olarak kullanılan basit gövde ve Hulk versiyonu

Neredeyse tüm yüzleri ve ifadeleri tanımladıktan sonra, bir temel gövde yaptım ve her karaktere bir poz hazırladım. Büyük ve kaslı bir vücut hazırladığım Hulk hariç, aynı vücut karakterini tüm karakterler için kullandım.

3. Adım: Kompozisyon Oluşturma

Kompozisyon

Modellediğim bu karakterler ile sahneyi hazırlamak için çalıştım. Masa ve sandalyeleri modelledim ve sonra çerçeveleri ve kompozisyonunu tanımlamak için onları ve tüm kaba halde ki karakterleri bir set haline getirdim. Kameranın odak uzaklığına, konumuna ve odak mesafesine aynı anda karar verdim ve bu ayarlarda bıraktım. Daha sonra dikkatimi kompozisyonun bütününe çevirdim. Ana hareket solda, ön plandaki bazı ilişkili durumlar ve arka plandaki ilgisiz konuları belirledim. Kompozisyonda denge kurmak için Bay Fantastic’in kolunu hareketli olarak kullandım.

4. Adım: Karakterleri Hassaslaştır

Ayrıntılandırmadan Önceki ve Sonraki Kafalar

Karakterlerin yerleşiminden emin olduğumda, kafaları yeniden şekillendirmeye ve düzeltmeye ve ilgili oldukları vücuda yerleştirmeye başladım. Lens bozulmasını telafi etmek için Mystique’in başını ve vücudunu küçülttüm. Çerçevenin sadece görünür kısımlarını kesinleştirdim.

Adım 5: Giysiler

Giyim

Giysiler için Marvelous Designer‘ı denemek istedim. İlk kez kullandığım için, sonuç çok iyi değildi, oldukça zor oldu. Bu nedenle, Marveleus’da sadece üç kıyafet hazırladım. Ardından heykel yapmayı bitirdim , diğerleri için C4D’de (Cinema 4D’de) doğrudan modelleri hazırlayıp şekillendirdim.

Kumaşlar ve giysileri 3D modelleme hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Marvelous Designer ile Kumaş Simülasyonu oluşturma yayınımıza bakabilirsiniz.

Adım 6: 3D Tekstüre ve saç tasarımı

Bazı kafalara dokularına örnekler

Bazı karakterlerin yüzüne çil ve koyu renkli lekeler gibi bazı özellikler ekledim, bu özelliklerin izleyiciden en uzak karakterlerde de görünmesini sağladım.

Çizgi film modellerimde, genellikle kendim modellemek yerine daha önce simüle saç kullanmayı tercih ederim, çünkü C4D için V-Ray’ın saç oluşturma şeklini gerçekten başarılı buluyorum. Saç stilini kolayca şekillendirmek için genellikle birkaç saç eşyası kullanırım. Saç sayımı ve kalınlığını değiştirdim, az miktarda saç kullanmak için, sadece görünür saçları işledim. Mystique örgüsü için saç kılavuzu olarak üç spline kullandım. Tüm karakterler arasında, neredeyse 200, 000 tüy var!

Saç stilleri ve parametreler

Adım 7: 3D Sahne Oluşturma

Tel kafes ve tüm sahnenin gölgeli görünümleri

Sahne malzemelerinin çoğu oldukça basit nesnelerdir. Modellendirdiğim son şeyler onlardı. Superman ve Mystique’in okul çantalarını ve Mr. Fantastic’in kalem kutusunu yumuşatmak için C4D heykel modülünü kullandım. Portmanto üzerinde asılı olan iki pelerin C4D Clothilde eklentisi, mor ceket ise muhteşem yapılmıştır.

Adım 8: Aydınlatma

Malzemesiz aydınlatılmış sahne

Güneşi taklit etmek için sıcak bir paralel ışık, yapay oda aydınlatması için iki soğuk alan ışığı ve üç omni ışığı kullandım. Superman ve Mystique için bir dolgu ışığı, Thor’un yüzünü, şapkasının altını aydınlatmak ve örümcek adamın örümcek ağlarını, öne çıkarmak için bir dolgu ışığı kullandım.

Görsel Efektlerde (VFX) Aydınlatma nasıl yapılacağı ile ilgili daha fazla bilgiye Görsel Efektlerde Aydınlatma Sanatı ile ilgili yayınımızda bulabilirsiniz.

Adım 9: Zbrush Gölgelendirme

Bazı Malzeme Örnekleri

Karakterlerin cildi için V-Ray FastSSS2 gölgelendiricisini kullandım ve her karakter için değiştirerek kişiselleştirdim. Süpermen için kullandığım standart bir ciltle başladım ve sonra her karaktere bazı detaylar ekledim. Thor ve Rorschach için daha beyaz, Hulk için yeşil, Mystique için mavi yaptım. Tüm kıyafetler, Rorschach için deri ceket, Hulk’un kot kaba pamuklu tulumları ve Thor’un şapkası hariç, farklı renklerde aynı kumaş dokusuna sahiptir. Spiderman’ın masasının etrafındaki örümcek ağları, alfa malzemeli basit modellerdir.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu sanat eseri C4D fiziksel motor ile hazırlanmak amacıyla başlatıldı, ancak sürecin ortasında fikrimi değiştirdim ve C4D için V-Ray ile hazırladım. Tüm gölgelendiricileri V-Ray malzemelerine dönüştürdüm. Bu, Dr. Manhattan hariç diğer malzemelere kıyasla çok daha iyi bir sonuç verdi. Gölgelendiricisini geliştiremedim, bu yüzden orijinal Render’ı korumaya karar verdim.

Adım 10: ZBrush’ta karakter yaratma sürecinin tamamlanması ve yayınlanması

Ana Görüntü Oluşturma Parametreleri

Aydınlatma için basit bir ön ayar kullandım, Işınlama Haritası birincil, motor ve Işık Önbellek ikincil olarak. Pus için, çevre sisini ve dev bir küreyi kullandım. Sonra birkaç küçük rötuş ve renk düzeltmesi yaptım.

Son görüntü ile karşılaştırıldığında iki yorum

Adım 11: Paskalya Yumurtaları

Tüm Karakterler ve Referansları

En başından beri sahneyi olabildiğince az ayrıntıyla doldurmak istedim; bazıları görünür halde, bazıları daha gizli. İkonik kostümleri olmayan karakterler için, onlara atıfta bulunan küçük detaylar ekledim.

Batman’ın aletleri gibi aksesuarları eklemek ve sahte kitap kapakları oluşturmak çok keyifliydi. Masada bulunan nesneler sahibine bir ipucu vermeli düşüncesindeydim. Örneğin: Rorschach’ın masasının ahşap bir deri dergisi ve oyulmuş bir sembol vardır veya Mystique’in mavi ve vücut sorunlarını anlatan konu ile ilgili kitapları vardır. Bazı ayrıntıları görmek güç ama bunların değerli noktalar olduğunu düşündüm.

Masalarda olan detaylar

Duvarlarda bulunması için, alfabe grafiği, haritalar ve politik olarak doğru bir bülten panosu ile gerçek bir sınıfı sembolize etmek istedim, açıkçası hepsi bir süper kahraman sınıfı için yeniden yorumlandı. 

Hepsi bu, umarım bu yapım sizin için faydalı olur. Umarım edindiğiniz bilgileri ve adımları kendi projelerinizde de kullanırsınız.

Duvarlar İle İlgili Detaylar
ZBrush’ta karakter yaratma süreci son hali

Daha Fazla Oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu