Oyun Haberleri
Trend

Tüm zamanların en iyi 100 Süper Nintendo oyunu

Süper Nintendo Eğlence Sistemi (Super Nintendo Entertainment System) veya SNES, şimdiye kadarki en ikonik oyun konsollarından biriydi. Diğerlerinin onlarca yıl boyunca önünü açacak çok çeşitli benzersiz fikirleri vardı. Tüm zamanların en iyi 100 Süper Nintendo oyunu yazı dizisini sizin için özel olarak hazırladık.

Yıllar geçtikçe, video oyun dünyası, yeni teknolojiler ile birlikte gerek grafik, gerekse teknolojik alt yapısı ile inanılmaz seviyelere geldi. Ancak geçmiş nesillerdeki oyunların yaşatmış olduğu duygu, hala paha biçilemez. Netiçe de bu listemizde bulunan oyunlar, yeni oyunlara hala rol model olmaktadır.

  • Kısa bir hatırlatma; bu listeyi incelemeden önce, Oyun Nasıl Yapılır yayınımıza göz atmanızda fayda var.

Belki de aralarından bazıları, yeni geliştireceğiniz oyunlara ilham kaynağı olabilir. Hadi gelin bu zaman yolculuğana hep birlikte çıkalım. İşte tüm zamanların en iyi 100 Süper Nintendo oyunu listemiz.

1. Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Zamanda Kaplumbağalar

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Tüm zamanların en iyi 100 oyunu Teenage Mutant Ninja

Bu klasik oyunlar listemizde, Ninja Kaplumbağalar dalında birinci sırada yer alan Teenage Mutant Ninja Turtles IV oldu. En sevdiğimiz kaplumbağalardan birinin rolünü üstleniyorsunuz (kişisel olarak Leonardo’yu öneriyorum) ve Shredder’ı yenmek için zaman içinde bir arayışa giriyorsunuz. Bu şimdiye kadar yapılmış en iyi oyunlardan biri ve sizi New York şehrinin lağımlarından tarih öncesi dönemlere götürüyordu.

2. Star Fox

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Tüm zamanların en iyi 100 oyunu Star Fox

3D oyun ve uçuş simülasyonlarında bir dönüm noktası olan Star Fox, size pilot rolünü üstlendiriyordu: Slippy Toad, Falco Lombardi ve Peppy Hare, konsolun Model 7 yongası olmasına rağmen, 2D oynanış için 3D etkiyi yaratan ilk oyunlardandır.

O günün standartlarına göre 3D kaba olsa da, 1990’lı yıllarda devrim niteliğindeydi. Seviyelerin arasında uçacak ve sonunda klasik bir düşmana karşı karşıya kalacaktınız.

3. Donkey Kong Country

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Tüm zamanların en iyi 100 oyunu Donkey Kong Country

Eşek Kong’un kötü niyetli olduğunu, oyunu aracılığıyla biliyorduk, ancak Eşek Kong’a bu oyunda yeni bir taraf verildi. Oyunda başarılı olmanız için, baş düşmandan altın muz almanız gerekiyor.

Bu oyun, platform oyunu oynamanın bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Ve bugün bile ciddi şekilde bağımlılık yapıyor. 40 zorlu bölümden oluşan Donkey Kong Country, güzel bir sanat tarzı, yaratıcı seviyeleri ve her iki karakterin farklı özelliklerini sergiliyor.

4. Super Castlevania IV

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Super Castlevania IV

Castlevania şu ana kadar çok fazla güncelleme geçirdi, ancak konsollara mükemmel şekilde uyarlanan, dördüncüsü versiyonu, Super Castlevania IV oldu. Drakula’nın Şatosu boyunca zor bir yoldan geçerek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oyuncuya daha fazla kontrol veren bu versiyonu böylelikle hafızalara kazınmış oldu.

5. Super Mario RPG

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Süper Mario RPG

1996 yılında piyasaya sürülen Super Mario RPG, seriye giren ve RPG özelliklerini içeren ilk oyundu. Müthiş bir hit oldu ve sonunda mükemmel Paper Mario ve Mario & Luigi gibi oyunların doğuşuna sebep oldu. İçinde, Mario ve diğer uyumlu karakterlerden oluşan bir ekip ile Star Road’un parçalarını kurtarmaya çalışıyordu. Squaresoft ve Super Mario gibi RPG’lerin temelini oluşturan harika bir karışım oldu.

6. Super Mario Kart

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Süper Mario Kart

Orijinal Mario Kart bizce hala eğlenceli. Birkaç yarış pisti boyunca, Mode 7 yazılımı burada kullanılıyor. Hangi karakteri oynuyorsunuz? Favorimiz Donkey Kong.

7. Street Fighter II

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Tüm zamanların en iyi 100 oyunu Street Fighter II

Street Fighter II ‘nin kaç kez güncellendiğini sayabilir misiniz? Biz de yapamayız ama artık Street Fighter bir idol. Street Fighter II’nin şimdiye kadar yapılmış en iyi dövüş oyunlarından biri olduğuna şüphesiz inanıyoruz. 1992’de SNES’e taşınan Street Fighter II, Ryu, Blanka, Chun-Li gibi en sevdiğimiz karakterlere sahiptir.

8. Final Fantasy IV

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Final Fantasy IV

Kuzey Amerika’da Final Fantasy II olarak bilinen Final Fantasy IV, kötü sihirbaz Golbez’in dünyaya hükmetmesini engelleme görevini üstlendi. Sınıflar yoluyla karakter ayrımı getirildi ve oyun 4 milyonun üzerinde kopya sattı ve birden fazla sisteme taşındı.

9. Super Mario World

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Süper Mario Dünyası

Mario’nun SNES’teki ilk oyunlarından biri. Gezintiye çıkmak Yoshi, oyunlarda devrim niteliğinde bir adımdı. Oyun harika görünüyor ve o kadar sorunsuz oynanıyordu ki platformcular için altın standart haline geldi. Mario bu oyunda, o günün koşullarına göre piyasad ki bütün rekabeti ortadan kaldırmış oldu.

10. Chrono Trigger

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Chrono Tetikleyici

Arkasındaki en iyi Final Fantasy geliştiricilerinden bazılarına sahip olan Chrono Trigger, herhangi bir RPG sever oyun kütüphanesinde önemli olan sevgili bir sıra tabanlı RPG’dir. Sessiz kahraman olan Crono’yu oynuyorsunuz ve detaylı ve tatmin edici bir hikaye ile kendisiyle birlikte yolculuk ediyorsunuz.

Müthiş bir başarıydı ve oyunun fanatik yinelemelerinin yanı sıra devamın yolunu açtı.

11. Earthbound

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Earthbound

Piyasaya sürüldüğü sırada eleştirmenler arasında tam olarak dalga yaratmasa da, Earthbound son zamanlarında daha popüler hale geldi ve bir kült klasik haline geldi. Oyun, Ness’in önderliğindeki kötü Giygas’ı yenmeye çalışan bir grup çocuğu canlandırmaktaydı.

12. The Legend of Zelda: A Link to the Past

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
The Legend of Zelda: A Link to the Past

Bu oyun, Ocarina of Time ve diğerleriyle birlikte şimdiye kadarki en iyi Zelda oyunlarından biri olarak kabul edilir. Hikayesine gelince; Zindandan sonra Ganon’la yüzleşmek, yeni dünya için çok tatmin ediciydi.

13. Shadowrun

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Shadowrun

Shadowrun, Neuromancer, William Gibson ve Blade Runner gibi hikayelerden ağır etkilenen bir siber RPG’dir. Masa üstü RPG versiyonundan bir uyarlamadır. Bir adam olarak oynuyorsun ve kimin seni öldürmeye çalıştığını bulmaya çalışıyorsun.

Shadowrun: Hong Kong şeklinde yeni türler ve ortaya çıkan yeni oyunların harika bir karışımıydı.

14. Super Metroid

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Süper Metroid

Samus Aran, 1994’te piyasaya sürülen bu oyunda, SNES’e ilk kez katılıyor. Samus, uzay korsan Ridley’i avlamakla ve bir Metroid bebeği almakla görevli. Metroidvania (Castlevania ile birlikte) alt türünü oluşturmaktan sorumluydu.

Bu oyunlar, farklı öğrenme yeteneklerini kullanarak geriye alınabilen ve ulaşılabilen geniş bir dünyada keşif vaat ediyordu.

15. Final Fantasy VI

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Tüm zamanların en iyi 100 oyunu Final Fantasy VI

Bizce, Final Fantasy’nin bu bölümü en iyisi olmasa da en iyilerden biri olabilir. Kolayca seveceğiniz veya nefret edeceğiniz tonlarca derin, çok yönlü karakter içeren harika, karanlık ve cesur bir fütüristik ayara sahipti.

14 farklı karakter oynayabilir ve en ikonik video oyunu kötü adamlarından biri olan Court Mage Kefka Palazzo ‘nun ürpertici kahkahalarını içerirdi.

16. Super Ghouls ‘n Ghosts

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Super Ghouls ‘n Ghosts

Bu oyun Hit Ghosts ‘un Goblinler için devam niteliğinde idi. İçinde, Şövalye Arthur bir prensesi, korkutucu heykellerden ve hayaletlerden kurtarmalı. Arthur perili ortamlardan geçiyor, korkunç yaratıkları öldürüyor ve patentli boksör şortlarını giyiyor.

Bu oyun, serideki aşağıdaki oyunların yanı sıra, 2001 ve 2003 yıllarında PS2’deki iki Maximo oyununa ilham verdi.

17. F-Zero

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
F-Zero

F-Zero yarış oyunu bize hızlı araçlar, renkli karakterler ve tatlı müzikle dolu vahşi ve hızlı bir geleceği tanıtıyor. Kaptan Falcon’un diğer klasik yarışçılarla birlikte ilk çıkışını yaptığı yer burasıdır. Ortamlara çırpınırken 3D, daha gerçekçi bir his vermek için Mode 7 Scrolling (Star Fox’tan önce bile) kullanan ilk oyundu.

18. Mortal Kombat II

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Mortal Kombat II

Mortal Kombat’ın ikinci girişinde zaten çılgınca bir dövüş oyununda adrenalin yükseldi. Ölümcül sisteme dayanmayan final komboları, komik ‘babalık’ ve ‘dostluğu’ tanıttı. Jax, Baraka ve Kitana gibi yeni karakterler ekleyerek oyun dünyasını da genişletti.

19. Super Punch-Out!!

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Super Punch-Out!!

Bu Punch-Out’taki dördüncü oyundur! Punch-Out ile başlayan Boks / Dövüş oyunları serisi. 1984 yılında Gabby Jay, Masked Muscle ve Nick & Rick Bruiser kardeşler gibi renkli karakterlerin büyük bir listesini içerir.

Omuz üstü bakış açısı, oyuncuya stratejik olarak nasıl oynanacağına yeni ve farklı bir bakış açısı kazandıran Punch-Out’un en büyük varlık ve yaratıcı yönlerinden biri oldu.

20. Harvest Moon

Tüm zamanların en iyi 100 oyunu nostalji
Harvest Moon

Savaş yerine, kendi çiftliğinizi kurma fikri ve onunla birlikte gelen her şey sizin tarzınız mı? O zaman Hasat Ayı sizin için doğru bir oyundu.

Oyuncular, oyundaki çiftçiliği şaşırtıcı derecede karmaşık, ancak eğlenceli bir yönüyle tanıdı. Bu, diğer karakterlerle sosyalleşmek, evcil hayvan sahibi olmak ve daha pek çok şey için yeni yollar açtı.

Bu oyun birçok devam filmi ve spin-off üretti ve aynı zamanda birçok benzer oyun mekaniğini paylaştığı harika Stardew Vadisi’ne ilham verdi.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu