inceleme
Trend

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi

Kaliteli bir araç olan Adobe Premiere Rush, tüm gün içerik düzenlemek istemeyen çevrimiçi video yaratıcıları için mükemmeldir.

Basit Ara yüz
ÜÇapraz platform desteği
Harika dışa aktarma seçenekleri
Sınırlı düzenleme kontrolü
Aboneliğe dayalı ücret

Adobe Premiere Rush, video düzenleme dünyasında yenidir. 2018’de Adobe Premiere Rush olarak piyasaya sürülen program, daha önce Project Rush adında yayınlanmamış bir program olarak biliniyordu. Adobe, bu yeni platformlar arası düzenleme yazılımı, projelerini geliştirmeyi amaçlayan YouTuber’lara veya profesyonel video düzenleme yazılımlarının sunduğu ekstra özellikler olmadan hızlı bir şekilde içerik oluşturmak isteyenlere yöneliktir. Adobe Premiere Rush resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Premiere Rush uygulaması ilk açıldığında, yeni başlayanlar için mükemmel bir öğretici kılavuz sunuyor. Ancak Rush, onsuz bile başa çıkmak için oldukça basit. Basit bir medya içe aktarma işleminden sonra, kullanıcılar, düzenlenen medyayı görüntülemek için bir izleme paneli ve altında düzenleme yapacakları bir zaman çizelgesi paneli ile karşılanır. Orta panellerin yanlarında solda içe aktarma ve temel kesme / ekleme araçları ve sağda düzenleme araçları bulunur. Hareket halindeki kullanıcılar için minimum sistem gereksinimlerini karşılayan Mac, Windows, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Diğer video düzenleme seçenekleriyle nasıl karşılaştırıldığını görmek için, en  iyi video düzenleme uygulamaları kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

Adobe Premiere Rush Özellikleri – Düz bir proje paneli

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi
Adobe Premiere Rush Özellikleri

Premiere Rush’ın çalışma alanı, içe aktarmadan düzenlemeye, soldan sağa kronolojik olarak düzenlenmiştir. Pencerenin solundaki klasör kutusu simgesine tıkladığınızda, düzenlemeniz için içe aktardığınız tüm medyayı barındıran Proje panelini açacaktır. Her bir medya dosyasını panel içinde düzgün 1:1 kareler halinde işler ve soldaki kenar boşluğunda Adobe’nin açıkça amaçladığı dağınık çalışma alanını koruyan bol miktarda negatif boşluk vardır.

Buradan dosya türüne göre filtreleyebilir ve ada göre sıralayabilirsiniz. İstediğiniz dosyayı seçin ve zaman çizelgesine eklemek için Ekle düğmesine tıklayın. Kullanımı o kadar sezgiseldir ki, rehberlik edecek bir öğretici olmasa bile neredeyse herkes üzerinde çalışabilir.

Temel zaman çizelgesi düzenleme araçları

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi
Adobe Premiere Rush özellikleri arasında temel zaman çizelgesi düzenleme araçları çok kullanışlıdır.

Temel zaman çizelgesi, video klibi düzenleme araçları sağ altta bulunur. Bu, düzenleme araçlarının geri kalanının pencerenin sağ tarafında yer aldığını düşünürsek biraz garip görünüyor. Her iki durumda da, buradan zaman çizelgesine medya ekleyebilir, klipleri bölebilir, çoğaltabilir ve silebilirsiniz. Zaman çizelgesinin sol tarafında belirli parçaları kilitlemek, sessize almak veya gizlemek için kontroller içeren küçük bir pencere açan Kontrol parçaları düğmesini tıklayarak da, her videoyu ve ses parçasını kontrol edebilirsiniz.

Başlıkları kolayca düzenleyin

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi

Premiere Rush’ın düzenleme bölümünde (pencerenin sağ tarafında), önceden yüklenmiş şablonlar arasından seçim yaparak, Adobe Stock’ta daha fazlasını arayarak veya kendi başlığınızı oluşturarak başlık ekleyebilirsiniz. Sürükle ve bırak özelliği ile kullanımı basittir ve monitör panelindeki başlığa çift tıklanarak hızlı bir şekilde düzenlenebilir. Başlıklar aracının düzenleme paneli artık yazı tipini, boyutunu, rengini ve diğer seçenekleri ayarlamak için yukarı çekilmiştir. Bu panel, her katman metin içeriğine göre adlandırılarak katmanlar halinde görüntülenir (yani, başlığa ‘gözden geçir’ yazarsanız, düzenleme katmanında olduğu gibi görüntülenir). Bu katmanlar, alışkın değilseniz biraz kafa karıştırıcı olabilir ve adlandırma kuralı nedeniyle hangi katmanın hangisi olduğunu bileceğiniz varsayılır.

Adobe Premiere Rush özellikleri – Geçişleri azaltın

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi
Adobe Premiere Rush özellikleri arasında video geçişleri işleri daha çekici bir hale getirebilir

Geçişler kısa ve tatlıdır ve dört seçenek vardır: Bunlar; Çapraz Çözülür, Siyaha Daldırma, Beyaza Daldırma ve Düz kesimler, klipler arasında kullanmak isteyeceğiniz en yaygın geçişlerdir. Daha fazlasına sahip olmamak tuhaf görünüyor, sadece ‘düzenleme’ sütununun altındaki süre biçiminde özelleştirme mevcut. Ancak bunun, düzen açısından işleri nasıl kolaylaştırdığını görebiliriz.

Harika Renk Aracı

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi
Adobe Premiere Rush özellikleri arasında bulunan renk özelleştirme kabiliyetine inanamayacaksınız.

Renk aracı başlangıçta, hızlıca stil oluşturmak isteyenler için ideal olan önceden ayarlanmış filtrelere erişim sağlar. Bununla birlikte, pozlama, kontrast, renk sıcaklığının yanı sıra solma, keskinleştirme ve vinyetleri değiştirebilen ‘Düzenle’ (‘Edit’) sütununun altında biraz daha gelişmiş renk düzenleme vardır. Bu, işleme yöntemini anlayan ve çalışmalarında ısmarlama değişiklikler yapmak isteyen normal kullanıcılar için ve özellikle bir stil geliştiren ve videolarını homojenleştirmek isteyen içerik oluşturucular için memnuniyetle karşılanmaktadır.

Otomatik ayarlamalar basit tutuldu

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi

Zaman çizelgesindeki ses kanalı, iki yoldan biriyle daha doğru düzenleme için genişletilebilir. Ya sol alttaki düğmeyle ya da zaman çizelgesindeki klibe sağ tıklayıp Sesi genişlet’i seçerek.

Bununla birlikte, sağdaki düzenleme panelindeki Ses aracında, ses seviyesi, sessize alma ve otomatik ses ve kısma ayarı dahil olmak üzere birkaç ses ayarı yapabilirsiniz. Renklerin ‘Düzenle’ sütununda bulduğumuza benzer şekilde, burada ses için en azından basit bir manuel düzenleme aracı görmememiz bizi şaşırttı. En azından temel bir kompresör, parametrik ekolayzır ve gürültü azaltma gibi özellikler, kaydırıcılara dahil edilecek kadar basit ve ses üretimi hakkında biraz bilgi sahibi olanlar için bazı özel ince ayarlar yapmak için yararlı olacaktır.

Videolarınızı paylaşın

Adobe Premiere Rush Özellikleri ve İncelemesi

Premiere Rush’ın export edebilme yani dışa aktarma yeteneğinin hızını ve kolaylığını seviyoruz. Ortam dışa aktarımı için beş seçenek sunarak Adobe’nin “çevrimiçi video oluşturucular için kullanımı kolay, hepsi bir arada video düzenleme yazılımı” açıklamasına uygundur. Bunlardan dördü sosyal medya çıktı standartlarıdır. Oturum açtıktan sonra uygulamadan doğrudan YouTube, Behance ve Facebook’ta yayınlayabilir ve Instagram ve kişisel kullanım için yerel olarak da kaydedebilirsiniz.

Yazılımın her platform için gerekli olan belirli en boy oranları ve kalite ile içerik oluşturucular için çevrimiçi olarak içerik paylaşımını bu kadar kolay hale getirmesi de harika.

Adobe Premiere Rush: Satın almalı mısınız?

Yaratıcı çıktılarını en üst düzeye çıkarmak ve ekranın önünde zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılar için Premiere Rush, isteyebileceğiniz tüm temel düzenleme araçlarına sahip iyi ve basit bir video düzenleyicidir. CC lisansı için aylık 9,99 $ ile nispeten ucuzdur ve kullanıcıların onu ihtiyaç duyduklarında ve aydan aya alabilecekleri ve bırakabilecekleri anlamına gelir.

Yerel depolama alanında ses ve dosya navigasyonu için birkaç ekstra manuel kontrol ile yapabilirdi, ancak açıkça, çok iyi yaptığı çevrimiçi yayınlama olanaklarıyla bulut depolamayı hedefliyor. Daha derinlemesine düzenleme için Premiere Pro veya Final Cut Pro X kesinlikle daha iyi bir seçimdir.

Premiere Rush, çok sayıda içerik oluşturmak isteyen veya sadece düzenlemek ve yayınlamak için daha fazla zaman harcamak isteyen vlogger ve YouTuber’lar için uygundur. Ayrıca, tabletler veya akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarla hareket halindeyken düzenlemek isteyen reklam öğeleri için de idealdir.

Adobe Premiere Rush: Sistem gereksinimleri 

Mac için:

 • 64 bit destekli çok çekirdekli Intel işlemci (Önerilen: Intel Core i5 veya i7 veya eşdeğeri)
 • macOS X v10.13 veya üzeri
 • 8 GB RAM
 • Kurulum için 8 GB kullanılabilir sabit disk alanı; yükleme sırasında fazladan boş alan gerekir (büyük / küçük harfe duyarlı dosya sistemi kullanan bir birime veya çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yüklenemez)
 • Gerekli yazılım aktivasyonu, aboneliklerin doğrulanması ve çevrimiçi hizmetlere erişim için İnternet bağlantısı ve kayıt gereklidir

iOS için:

 • iOS 12 veya üstü
 • iPhone 7 ve daha yenisi (A9 ARM yongası veya üstü olan cihazlar)
 • iPad (A9 ARM çipli veya üstü cihazlar)

Windows için:

 • 64 bit destekli çok çekirdekli işlemci (Önerilen: Intel Core i5 veya i7 veya eşdeğeri)
 • 64 bit destekli Microsoft Windows 10 (Sürüm 1709 veya üzeri)
 • Windows için Intel Grafik Sürücüsü (sürüm 25.20.100.6326)
 • 8 GB RAM
 • Kurulum için 8 GB kullanılabilir sabit disk alanı; kurulum sırasında ekstra boş alan gerekir (çıkarılabilir flash depolama cihazlarına yüklenemez)
 • Yazılımın etkinleştirilmesi, aboneliklerin doğrulanması ve çevrimiçi hizmetlere erişim için İnternet bağlantısı ve kayıt gereklidir.

Android için:

 • İşletim sistemi: Android 9.0 (Pie veya P) ve üstü
 • Android 9.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran aşağıdaki tüm cihazlar desteklenir:
 • Samsung Galaxy S10 / 10 +, 10e, S9 / 9 +, S8 / 8 +, A50, A70, Note 10/10 +, Note9, Note8
 • Google Pixel 3 / 3XL, 2 / 2XL, 1 / 1XL
 • OnePlus 7/7 Pro, 6 / 6T cihazlar, 5T
 • Sony Xperia 10/10 +, XZ Premium, XZ3, XZ2, XZ1
 • Xiaomi Mi 9, Mi 8, Pocofone F1, Redmi Note 7/7 Pro
 • ZTE Orange Neva jet

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu