inceleme
Trend

En iyi Ekran Kayıt Programları 2020

Ekran kayıt programları için 2019 da yayınladığımız listeyi, 2020 için biraz daha genişlettik ve sizin bir çok ekran kayıt programı inceledik. Ayrıca internetten canlı yayın yapmak için İnternetten Canlı Yayın Nasıl Yapılır? (Youtube, Twitch Facebook ve Diğer platformlarda) kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

Bu ekran kayıt programları ile eskiden yapılması zor olan videolar artık, en az çabayla oluşturulabiliyor. Buda şu demek; harika tutorial videolarını yada işiniz için fark yaratacak videoları kolayca oluşturabilirsiniz.

Tüm ekranı kaydetmenin daha kesin bir yolunu veya belirli bir bölümü yakalamak istiyorsanız, yüksek kaliteli bir ekran kaydedici bu amaca hizmet edecektir.

En iyi ücretsiz ekran kayıt programları

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

Hadi başlayalım.

Ekran Kayıt Programı Nedir?

ekran kayıt programı
Ekran Kayıt Programı Nedir?

Ekran kayıt yazılımı, bilgisayarınızın veya mobil ekranınızın tamamını (veya bölümlerini) bilgiyasarınıza, online çevrim içi depolama araçlarına kayıt ederek, sosyal medyaya doğrudan göndermenizi sağlayan ve çokça farklı özellikleri içerisinde barındıran programlardır.

Kayıt, insanların ne yapacağını ve nasıl yapılacağını öğrenmelerine yardımcı olmak için, dokunma ve imleç hareketlerinizden tarayıcınıza bir URL yazmaya kadar her şeyi içerebilir.

Sesli anlatım ilave edilebilir ve bazen ek açıklama ve düzenleme araçları video kayıt programının bir parçası olarak da sunulabilir.

Ancak, her iki ekran kayıt programı birbirine benzemez. Bazı ekran kayıt araçları kaydedilen görüntüleri çeşitli biçimler için kaydedemez veya doğrudan YouTube gibi popüler video platformlarına aktaramaz.

Diğerleri tüm bunları yapma yeteneğine sahip olabilir, ancak bir veya iki özelliği eksik olabilir. Örneğin, her ekran kayıt uygulaması bir HD ekran kaydediciyle birlikte gelmez.

Bu nedenle, cihazınıza ekran kayıt yazılımı indirmeden veya kurmadan önce yeteneklerine dikkat etmelisiniz.

Kendi kayıt ihtiyaçlarınızı değerlendirmek de çok önemlidir. Belki de HD kayıt yapmanıza gerek yoktur. Belki son zamanlarda video barındırma satın aldınız ve YouTube dışa aktarma seçeneği olmadan da yapabilirsiniz. Sizin için en iyi ekran kaydedici, özel ihtiyaçlarınızı fazlası ile karşılayacak olan olacaktır.

Hangi Ekran Kayıt Programları iyidir?

ekran kayıt programı

Ekran kayıt programlarının özellikleri farklı olduğundan işinize en uygun olanı sizin için en idealidir. Ancak, işinizi bir üst seviyeye taşıyacak programları da göz ardı etmemek gerekir.

Ekran kayıt araçları derlememiz, tarayıcı tabanlı yazılımlardan minimalist masaüstü uygulamalarına kadar uzanmaktadır. Seçimlerin her biri aşağıdaki temel ölçütleri karşılar:

  • Kullanımının kolay olması
  • Tüm ekranı yada belirli bir alanı veya bir pencereyi kayıt edebilmesi
  • Kaydedilen görüntülerin üzerine açıklamalar girmesine izin vermesi
  • Sistem ve mikrofon sesi eklenebilmesi
  • Harici kaynaklardan görüntü yakalayabilmesi (web cam vb.)
  • Yerleşik dışa aktarma seçeneklerinin bulunması
  • Sosyal medya ile olan ilişkisinin kalitesi

Yazılım seçeneklerinin çoğunun HD kayıt özelliklerine sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Ancak, HD dosyalarının yüklenmesi çok zaman alıyor. Web’e hızlı bir şekilde standart kalitede videolar yüklemek istiyorsanız, her zaman HD olması şart değildir.

Çevrimdışı işlevsellik, iki tür ( masa üstü ile çevrim içi kayıt programları ) arasındaki temel farktır. Masaüstü ekran kaydediciler etkin bir bağlantı olmadan çalışabilirken, çevrimiçi ekran kaydediciler sabit internete sahip olmanızı gerektirir.

Bu yüzden çevrimiçi bir ekran kaydedici, oyun yakalama söz konusu olduğunda en iyi seçenek değildir. Ancak, sadece bir eğitim yapmak istiyorsanız, başarılı sonuıçlar çıkartabilir.

İşte piyasadaki en iyi ekran kayıt programları listemiz.

2020 İçin En İyi 10 Ekran Kayıt Programları Listemiz

Listemiz, tüm büyük işletim sistemleri için çalışan seçeneklere sahip olduğundan, Android, iOS, Mac, Linux ve Windows işletim sistemleri için en iyi ekran kaydediciyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kısa not: Liste hem ücretli hem de ücretsiz seçenekler içerir, bu nedenle herhangi bir yazılımı indirmeden önce ihtiyaçlarınızı net tariflediğinizden emin olmalısınız.

Ekran kayıt programlarının yanı sıra 15 En iyi video düzenleme programı listemize bakmayı unutmayın.

1. OBS Studio

en iyi ekran kayıt programı OBS Studio
OBS Studio 2019 ve 2020 nin en iyi ekran kayıt programı ( Resim Kaynağı: OBS Studio )

Fiyat: Ücretsiz |Desteklenen İşletim Sistemi: Linux, Mac, Windows | En iyi özellik: Mixer, YouTube veya Twitch’e profesyonel canlı akış sağlaması.

2019 yılında yaptığımız en iyi ekran kayıt programları listemizde birinci sırada olan OBS Studio yine sıralamayı bozmuyor. Ve ilk sıramızda yer alıyor. Detaylı bilgi için OBS Studio incelememize bakabilirsiniz.

OBS veya Open Broadcaster Software, videolarınızın uzunluğunda sınırlama olmaksızın yüksek çözünürlükte kayıt ve akış sunan ücretsiz bir ekran kayıt programıdır.

Masaüstü yazılımı, ekranın yakalamak istediğiniz bölümünü seçmenize izin verir, ancak aynı zamanda tüm ekranı kaydetme seçeneği de sunar. Bu, oyunları kayıt etmekle birlikte çalışan programlar içinde kendi kaydınızı yapmanıza olanak sağlar.

Özelleştirilebilir kısayol tuşları kaydı kontrol etmeye yardımcı olur ve bir ses mikseri, düzgün kaydedilmiş sesle videolar üretmenizi sağlar.

Sezgisel ekran görüntüsü özelliklerinin yanı sıra, OBS, büyük işletim sistemlerinin varsayılan ekran kayıt cihazlarında bulamayacağınız canlı akış özelliklerine sahiptir.

YouTube Gaming ve Twitch’te canlı akış gerçekleştirebilir, projeleri kaydedebilir ve çekimlerinizi FLV biçiminde dönüştürebilirsiniz.

Tüm bunlar, OBS’yi 2020’de denemek için en iyi ücretsiz ekran kayıt programı seçeneklerinden biri haline getiriyor.

2. Apowersoft

Apowersoft 2020 ekran kayıt programı
( Resim kaynağı: Apowersoft )

Fiyatı: Online versiyonu ücretisz / Masa üstü versiyonu Yıllık 59,95 $ | Desteklenen İşletim Sistemi: Android, iOS, Windows, Mac | En iyi özelliği: Hem masaüstü hem de mobil cihazları için özellikli kayıt alternatifleri

2019 listemizde üçüncü sırada olan Apowersoft 2020 de ikinciliğe yükseliyor.

Özellikle Android sistemi için en iyi ekran kayıt yazılımıdır.

Apowersoft Android, iOS, Mac ve Windows için ekran kaydediciler içeren bir yazılım uygulamaları paketidir. Programın detayları için Apowersoft ekran kayıt programı yayınımıza bakabilirsiniz.

Bir Android cihazı veya iPhone’u kablosuz olarak PC’nizin ekranına yayınlamanızı ve PC sesi, mobil cihaz, mikrofon ve bilgisayarınızın web kamerasını aynı anda yakalamak için masaüstü kaydediciyi kullanmanıza olanak sağlar.

Masaüstü ekran kaydedici, tam ekran, özel alan ve daha fazlası dahil olmak üzere çoklu kayıt modları sunar ve ayrıca kullanıcıların gerçek zamanlı olarak kayda açıklama eklemesine izin verir. Duraklatma işlemine gerek olmadan ek bilgi, çizgi, metin ve daha fazlasını videonuza uygulayabilirsiniz.

Sezgisel, mobil cihazlara özgü uygulamalarının yardımıyla, bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu aynı WiFi ağı altında ayarlamanız ve yayınlamaya başlamanız yeterlidir.

Mac ve Windows kullanıcıları, her türlü ekran etkinliğini kaydetmek için doğrudan masaüstü ekran kaydedicisini kullanabilir.

3. Screencast-O-Matic

ekran kayıt programı Screencast O Matic
( Resim Kaynağı: Screencast-O-Matic )

Fiyatı: Ücretsiz seçenek veya Aylık 1,50 $ | Desteklenen İşletim Sistemi: Windows, Mac, Chromebook, iOS | En iyi özelliği: Arkadaşlarınızla, müşterilerinizle veya çevrimiçi topluluklarla paylaşmak için hızlı sunumları gerçekleştirme

Screencast-O-Matic, hem web kamerası hem de ekran kayıtlarını destekleyen bir çevrimiçi ekran kaydedici ve video düzenleyicisidir.

Uygulama HD kaydetmenize izin vermese de, 800 × 600, 640 × 480 ve diğer standart tanımlarda kayıt yapma seçeneklerine sahiptir, bu da hızlı videolar kaydetmek ve yüklemek için idealdir.

Ayrıca, kullanıcıların video dosyalarını yakınlaştırma, çizim ve yer paylaşımları eklemelerine yardımcı olur. Ayrıca, herhangi bir masaüstü uygulaması indirmek zorunda kalmadan kaydı YouTube’da paylaşabilirsiniz.

Screencast-O-Matic ayrıca bilgisayar sesini düzenleme ve video görüntüleri ile kayıt senkronizasyonu gibi ek özelliklere de sahiptir.

Düzenleme özelliklerinin çoğunun uygulamanın ücretli sürümünde sunulduğunu unutmayın. Ancak, YouTube’a içerik yüklemek için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz.

4. AceThinker

ekran kayıt programı AceThinker
( Resim kaynağı: AceThinker )

Fiyatı: Ücretsiz veya 39,95 $ | Desteklenen İşletim Sistemi: Mac, Windows | En iyi özelliği: Futbol maçlarını, hisse senedi trendlerini vb. Kaydetmek

Online ekran kayıt programı AceThinker, kurulumu ve kullanımı kolay web tabanlı bir dizüstü bilgisayar ekran kaydedicisidir.

Belirli bir ekran bölümünü veya tüm ekranı kaydetmek, dikkat çekmeye değer bir kayıt için gerçek zamanlı düzenlemeler oluşturmak ve aynı anda mikrofonunuzdan ve bilgisayarınızdan ses yakalamak için kullanabilirsiniz.

Yazılım, kayıtlarınızı MP4, MOV ve API dahil tüm ünlü video formatlarında dönüştürmenize ve kaydetmenize olanak tanır. Ayrıca, kayıtlarınızı doğrudan Dropbox, Google Drive veya YouTube’a yüklemek için AceThinker’ı da kullanabilirsiniz.

Bu özelliklerin tümü uygulamanın ücretsiz sürümünde mevcuttur, ancak ek özelliklere erişmek için PRO sürümünü de yükleyebilirsiniz. PRO sürümünün göze çarpan özelliği, ekran kayıtları için zamanlanmış görevler oluşturmanıza izin vermesidir.

Öğleden sonra devam eden bir canlı akışı kaydetmek istiyorsanız, ancak internet’te değilseniz bile, bu ekran yakalama aracını ev bilgisayarınıza yükleyebilir, bir program oluşturabilir ve ekranı otomatik olarak kaydetmesine izin verebilirsiniz.

5. ScreenFlow

ekran kayıt programı Screenflow
( Resim kaynağı: Telestream )

Fiyatı: 129 $ | Desteklenen İşletim Sistemiı: Mac, iOS | En iyi özelliği: Yüksek kaliteli retina videoları oluşturma

Mac için ekran kaydedici arıyorsanız ScreenFlow sizin için iyi bir seçim olabilir. Ses özelliklerine sahip bir Mac ekran kayıt programı bulmak zor olabilir ancak, bu özelliğinden dolayı ScreenFlow ‘u çok seveceksiniz.

Özellikleri arasında Mac’inizi retina çözünürlüğünde kaydetme, video bileşenlerini ve ayarlarını gruplama ve kaydedilen çekime arka plan sesi ekleme seçenekleri bulunur.

Yazılımın bir parçası olarak gelen “Stiller” ve “Şablonlar” araçlarını da çok seveceksiniz. Stiller, kaydedilen bir segment için alt gölgeler veya renk filtreleri gibi belirli öğelerin görsel ve ses ayarlarını kaydetmenizi sağlar.

Öte yandan şablonlar, kullanıcıların metin eklemelerine ve dış segmentler gibi ek açıklama gruplarını önceden düzenlemesine ve yapılandırmasına olanak tanır.

ScreenFlow’un Super Pak sürümüne abone olanlar (daha pahalı bir plan), tüm videolarında kullanmak için 500.000’den fazla benzersiz görüntü ve ses klibine erişebilirler.

Ekran kayıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, ScreenFlow’un hayal kırıklığına uğratması olası değildir.

6. Screencastify

en iyi ekran kayıt programı 2020 Screencastify
( Resim kaynağı: Screencastify )

Fiyatı: Ücretsiz | Desteklenen İşletim Sistemi: Mac, Windows, Linux | En iyi özelliği: Yazılım demoları kaydetme ve çözüm videoları oluşturma

Screencastify, Google Chrome taryıcısı üzerinden çalışan başka bir ekran kayıt uygulamasıdır. İster deneyimli ister acemi bir video yaratıcısı olun, Screencastify’ın tüm önemli seçenekleri sunduğunu göreceksiniz.

Web kameranızı, yalnızca tüm ekranı veya sekmeyi yakalamak ve mikrofonunuz ile birlikte kullanabilirsiniz.

Ayrıca, görüntüleyenlerinizin neyin kritik olduğuna odaklanmasını sağlayan ek açıklama araçları da sunar. Tıklama vurgulama, çizim kalemi aracı ve fare spot ışığı dahil edilmiştir.

Ve ekranı kaydettikten sonra, Screencastify, videoyu Google Drive’ınıza otomatik olarak kaydederek ekstra zaman kaybının önüne geçebilir.

En iyi ekran kayıt program seçeneklerinin çoğu gibi, Screencastify size YouTube’a yükleme ve kaydı animasyonlu bir GIF, MP3 veya MP4 olarak dışa aktarma seçeneği sunar.

7. Bandicam

en iyi ekran kayıt programı 2020
( resim kaynağı: Bandicam )

Fiyatı: Ücretsiz veya 39,99 $ | Desteklenen İşletim Sistemi: Windows | En iyi özelliği: Video kayıtlarının derinliğini dengelemek

Bandicam, ekran ve oyun yakalamayı destekleyen sağlam bir ekran kayıt uygulamasıdır.

Video kalitesinden ödün vermeden yüksek bir sıkıştırma oranı kullanır. Bandicam, saniyede 120 kare hızında 4K ultra yüksek çözünürlüklü videolar çekmeyi mümkün kılar.

Dikkat çeken bir diğer özellik Bandicam’ın cihaz kayıt kabiliyetidir. Ayrı bir yakalama kartı alarak IPTV, HDTV, APPLE TV, akıllı telefon, PlayStation ve Xbox’tan videolar kaydedebilirsiniz.

Ayrıca Bandicam, kullanıcıların JPEG, PNG ve BMP formatlarında ekran görüntüleri yakalamasına izin verir.

Temel olarak, tüm bilgisayar ekranınız, Excel elektronik tablolarınız, web tarayıcısı, Powerpoint sunumları ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi kaydetmek için Bandicam’i kullanabilirsiniz.

Ücretsiz sürümü videolara bir filigran yerleştirir, bu nedenle tam potansiyelini kullanmak için ücretli bir kullanıcı olmanız gerekir.

8. Filmora Scrn

en iyi ekran kayıt programı Filmora SCRN
( Resim kaynağı: Filmora )

Fiyatı: Ücretsiz veya $ 29,99 | Desteklenen İşletim Sistemi: Windows, Mac | En iyi özelliği: İki cihazdan aynı anda kayıt ekranı

Filmora Scrn, videonun süresine herhangi bir sınır koymadan oyun, web kamerası, bilgisayar ekranı ve sesi aynı anda yakalamanızı sağlar. Saniyede 15-120 kare kaydetme seçeneği sunar. Yüksek FPS, bir sürü aksiyonla oyun kaydetmek için idealdir.

Yazılım aynı zamanda kitlenizin görüntüleme deneyimini geliştirmek için metin gibi ek açıklamalar eklemenize olanak tanır. Ayrıca, benzersiz görünmesi için imlecinizin boyutunu, rengini ve şeklini değiştirebilirsiniz.

Filmora Scrn ile ayrı bir video düzenleme aracına ihtiyacınız yoktur, çünkü ekran kayıt yazılımının kendisi video kayıtlarınızı hassaslaştırmanıza yardımcı olacak çok çeşitli düzenleme araçlarına sahiptir.

50’den fazla dosya formatından içe aktarabilir ve ayrıca kayıtlarınızı ihtiyacınıza göre birden fazla formatta dışa aktarabilirsiniz.

9. Camtasia

( Resim kaynağı: Techsmith )

Fiyatı: Ücretsiz veya 249 $ | Desteklenen İşletim Sistemi: Windows, Mac, iOS | En iyi özelliği: Çekilen videoların çeşitli şekillerde düzenlenebiliyor olması

TechSmith’in Camtasia kayıt programı, PC’nizde profesyonel görünümlü videolar çekmenizi ve oluşturmanızı kolaylaştırır.

Bir masaüstü veya iOS aygıttan hem ses hem de video kaydedebilir ve ayrıca kişisel bir öğeyi kaydınıza aktarmak için web kameranızı yakalayabilirsiniz.

Dahili video düzenleme aracı Camtasia’yı diğer programlardan ayıran özelliğidir. Aracın kenar çubuğunda, stok resimlerinin iyi bir seçkisi, tıklama ve sürükleme efektleri ile birlikte sunulur.

Ayrıca çekimlerinize uzaklaştırma, yakınlaştırma ve kaydırma animasyonları ekleyebilir ve videolarınızın akışını iyileştirmek için slaytlar ve sahneler arasındaki geçişleri kullanabilirsiniz.

Ekran kayıt yazılımı ayrıca PowerPoint sayfalarını doğrudan ortamına aktarmanıza veya kaydetmenize izin verir. Göz alıcı kayıtlar, başlıklar ve daha fazlasını ekleyerek sunumlarınızda dikkat çekebilirsiniz.

10. ShareX

Ekran kayıt programları 2020 ShareX
( Resim kaynağı: ShareX )

Fiyatı: Ücretsiz | Desteklenen İşletim Sistemi: Linux, Windows | En iyi özelliği: Linux cihazlarının kayıt ekranları

Bu açık kaynaklı ekran kayıt programı ShareX, video kayıt için idealdir. Kayıtlarınıza filigran veya süre sınırı koymaz ve ayrıca dosyanızı video yerine GIF olarak kaydetme seçeneğine de sahip olursunuz.

Video dosyası paylaşım özellikleri ShareX’in en büyük avantajıdır, çünkü kayıtları doğrudan YouTube ‘a ve diğer platformlara yüklemek kolaydır.

Bu araçla çektiğiniz ekran görüntülerini geliştirmek de fazla çaba gerektirmez. Dahili bir fotoğraf editörü, hareketsiz fotoğrafları istediğiniz gibi özgürce özelleştirmenizi sağlar.

Sadece parlak bir ekran görüntüsü ve ekran yakalama aracı değil, aynı zamanda OCR ile metin yakalayabilir ve ortaya çıkarabilir, tüm bir kaydırma web sayfasını kaydedebilir ve hatta ekranınızı bir programa göre kaydedebilir.

Sonuç

Umarım, bu ekran kayıt programlarından biri, ister YouTube için bir eğitim oluşturuyor olun, isterse sadece bir oyun başarısını arkadaşlarınızla paylaşıyor olun, gereksinimlerinizi karşılayacaktır.

Aradığınızı hala bulamadıysanız, bu programlar haricinde 2019 yılı için yaptığımız en iyi video kayıt programları listemizde farklı ekran kayıt programları da vardır. İncelemek için tıklayınız.

Kaçırdığımız harika bir ekran kayıt yazılımı kullanıyor musunuz? Aşağıya bir yorum bırakarak bize bildirin.

Daha fala oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu