VFX

Sinematik Renk Tasarımı Öğrenme | 5 Ortak Film Renk Şeması

Bir sahnede uyum veya gerginlik yaratmak için renk kullanmak veya önemli bir görsel temaya dikkat çekmek, muhteşem bir etki için kullanılabilir. Bu yazıda, sinematik renk tasarımının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilecek 5 yaygın kullanılan film renk şeması inceliyoruz.

Bu endüstri bir harikadır. İnsanları, yaratıcılığı ve enerjiyi gerçekten seveceksiniz. Aynı zamanda, deneyiminiz büyüdükçe ve genişleyen bağlantı ağınız da üst sıralara çıkmanıza izin verdiği için, varsayılan bilgi düzeyinin arttığını da görürsünüz. Ancak varsayılan bilginin de, nadiren de olsa tartışıldığını gördüm, çünkü, o bilgiye sahip olduğunuz varsayılıyor.

Peki Tasarımda Renk ve Işık Nasıl Kullanılır? Öğrenmek için tasarım ve render çalışmalarınızda rengin nasıl kullanılacağı ilgili Tasarımda Renk ve Işık Nasıl Kullanılır? ile ilgili kılavuzumuza bakabilirsiniz.

Burada ki bilgiler, sinema endüstrisinde bir film için kullanılan renk standartlarının ne olduğu ve sahnelere nasıl yerleştirildiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

İnsanlar, belirli renklerin veya renk kombinasyonlarının neden duygusal bir tepki uyandırdığı hissine kapılıyor. Temel pratik renk teorisinin açıklamak, bulmaca parçalarının bir araya gelmesini sağlayacaktır.

Görünümü planlama

Tabii ki, bir renk uzmanı sadece kendisine verilenlerle çalışabilir ve bu nedenle görüntünün genel görünümünün ve hissinin üretim tasarımcısının sorumluluğunda olduğunu söyleyebilir. Bu, sanat departmanı tarafından yönetmenler ve görüntü yönetmenleri ile çok önceden dikkatlice planlanmaktadır. Bu doğru olsa da, kaçımız düzenli olarak profesyonel bir prodüksiyon tasarımcısıyla çalışıyoruz?

Paylaşacağımız bu temel bilgiler size son derece yardımcı olacaktır. Öğrenmek için yukarı kaydırın.

Rengin Etkisi

Renk, bizi farkında olmadan psikolojik ve fiziksel olarak etkileyebilir ve bir hikaye içinde güçlü bir rol oynar. Rengi manipüle ederek kullanma bilgisi, size kontrol sağlar ve kontrol, işinizde güçlü bir avantaj sağlamak anlamına gelir.

Bir sahnede uyum veya gerginlik yaratmak için renk kullanabilmek veya önemli bir görsel temaya dikkat çekmek, muhteşem bir etki için kullanılır.

Dünyanın en büyük görüntü yönetmenlerinin çalışmaları, hiçbir şeyin tesadüfi olmadığını göstermektedir. Güçlü bir kırmızı rengin kan basıncını arttırdığı, mavi rengin sakinleştirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bazı renkler belirli bir konum veya yerle belirgin bir şekilde ilişkilendirilirken, diğerleri zaman veya dönem hissi verir.

Renk Çarkı

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Her şeyden önce, hem tasarım hem de yazıya eşit olarak uygulanacak bazı temel ilkelere bakmalıyız.

Her şey renk tekerleği ile başlar. Bu, 3 yollu renk düzeltici deneyimi olan herkese tanıdık gelmelidir.

Renk tekerleği, renk kontrolü söz konusu olduğunda göreceğiniz ortak araçtır ve renk teorisinde özellikle hoş olarak kabul edilen bir dizi kombinasyonu tanımlamak için bir standarttır.

Basitleştirilmiş bir biçimde, renk tekerleği Red Yellow Blue (RYB) renk modeline dayanan 12 renk içerir.

RYB renk modelinde ana renkler kırmızı, sarı ve mavidir. Üç ikincil renk yeşil, turuncu ve mor renktedir ve iki ana renk karıştırılarak yapılabilir. Birincil ve ikincil renklerin karıştırılmasıyla altı üçüncül renk daha yapılabilir.

Bunu biraz anlatalım. Öncelikle sağ tarafta daha sıcak, sol tarafta daha soğuk renkler göreceksiniz. Sıcak renkler parlak ve enerjiktir. Soğuk renkler yatıştırıcı ve sakin bir izlenim verir.

Ortak renk harmonilerini veya renk akorlarını hızlı bir şekilde tanımlayacağız, her biri renk tekerleğinde belirli bir desen veya ilişki içinde iki veya daha fazla renkten oluşur.

Filmlerde en yaygın kullanılan 5 şemayı, grafik tasarımcı Roxy Radulescu tarafından oluşturuldu. Hadi gelin bunların neler olduğuna tek tek bakalım.

5 Ortak Film Renk Şeması

1. Tamamlayıcı (Complementary) Renk Düzeni

Yukarıda ki gösterilen renk şemasında ilk sırada yer alır.

Renk çarkının karşı taraflarındaki iki renk, bir çift oluşturur. Bu, en yaygın kullanılan eşleştirmedir. Bu, sıcak bir rengi soğuk bir renkle eşleştirir ve yüksek kontrast ve canlı sonuç verir. Doygunluk düzenlenmelidir, ancak tamamlayıcı bir çift renk, genellikle doğal olarak göze hoş gelir.

Turuncu ve mavi renkler genellikle içte veya dışta eylemde çatışma ile ilişkilendirilebilir. Genellikle bir karakter içindeki iç çatışma, dış ortamındaki renk seçimine yansıyabilir.

Jean-Pierre Jeunet’in “Amelie” nin renk paleti, tamamlayıcı kırmızı ve yeşil eşleşmesinin harika bir örneğidir.

Turuncu ve deniz mavisi, “Dövüş Kulübünün” bu sahnesinde açıkça görülüyor. Deniz mavisi genellikle gölgelere ve turuncu rengin vurgularına itilir.

Benzer bir bakış açısıda “Drive” sahnesinden.

Tamamlayıcı bir eşleşme her zaman çok açık değildir ve kullanılan iki renk arasındaki kontrast genellikle görecelidir. Yukarıda ki resim de “Dövüş Kulübü” filminden bir başka çekim, ilk bakışta tüm görüntüye güçlü bir deniz mavisi tonu sahip gibi görünüyor, ancak koyu maviye daha yakından bakmak, yeşile göre cilt tonlarına hala turuncu bir dokunuş olduğunu ortaya koyuyor.

2. Benzer (Analogous) Renk Şeması

Yukarıda ki gösterilen renk şemasında; birinci satırın ikinci sırasında yer alır.

Benzer renkler, renk tekerleğinde yan yana oturur. İyi eşleşir ve renk paletinde genel bir uyum yaratabilirler. Daha sıcak renkler yada daha soğuk renkler olarak eşleşirler. Bu nedenle tamamlayıcı (Complementary) renklerin kontrastı ve gerginliği yoktur.

Benzer renkler, doğada sıklıkla bulundukları için manzaralarda ve dış mekanlarda kolayca kullanılabilir. Genellikle hakim bir renk olur, diğer renk destekler ve üçüncü renk ise siyah, beyaz ve gri tonları vurgulamak için kullanılır.

American Hustle Film renk şeması

American Hustle filminin bu sahnesinde renk tekerleğinin den gelen kırmızılar, turuncular ve kahverengiler kullanılmıştır. Bu sayede çok az gerginlik ile sıcak bir genel his oluşturur.

3. Üçlü (Triadic) Renk Düzeni

Yukarıda ki gösterilen renk şemasında; birinci satırın üçüncü sırasında yer alır.

Üçlü renkler, renk tekerleği etrafında eşit aralıklarla yerleştirilmiş üç renktir. Tonlar oldukça doymamış olsa bile canlı bir his verecektir.

Triadic, filmdeki en az yaygın renk şemalarından biridir ve zor olmasına rağmen, oldukça çarpıcı sahneler yaratmak için kullanılabilir.

Pierrot Le Fou Film renk şeması

Jean-Luc Goddard’ın 1964 tarihli “Pierrot Le Fou” filminde gördüğünüz bu sahnede kırmızı, mavi ve yeşilin üçlü renk şeması kullanılmıştır.

4. Bölünmüş Tamamlayıcı (Split Complementary) Renk Düzeni

Yukarıda ki gösterilen renk şemasında; ikinci satırın ilk sırasında yer alır.

Bölünmüş bir renk şeması, tamamlayıcı renklere gerçekten çok benzer, ancak temel rengin doğrudan zıt rengini kullanmak yerine, karşıtın yanındaki iki rengi kullanır. Aynı şekilde yüksek kontrasta sahiptir, ancak tamamlayıcı bir çift renkten daha az gerginliğe sahiptir.

Burn After Reading Film renk şeması

Coen Brother’ın kırmızı, yeşil ve deniz mavisi “Burn After Reading” filminin bu sahnesinde bölünmüş tamamlayıcı renkler kullanılmıştır.

5.  Diktörgen / Dörtlü (Rectangular / Tetradic) Renk Düzeni

Yukarıda ki gösterilen renk şemasında; ikinci satırın ikinci sırasında yer alır.

Dörtlü renkler, iki tamamlayıcı çift halinde düzenlenmiş dört renkten oluşur. Sonuç, birçok olası varyasyon içeren tam bir palettir. Bu renk uyumlarının çoğunda olduğu gibi, bir renk genellikle baskındır.

Mama Mia’s Film renk şeması

“Mama Mia’s” filminin renkli parti sahnesi, kötü bir diskoya benzeyebilecek bir sahnede, iyi dengelenmiş ve uyumlu bir palet yaratan tetradic renk seçimi örneğine giriyor.

Görüntüde hangi renklerin olduğuna bakılmaksızın hemen hemen oluşturulabilecek bazı genel görünümler, turuncunun ten tonlarının vurgularına ve deniz mavisine itildiği görünümler ile ortaya çıkartılır.

Manolya Film renk şeması

Hollywood’un turuncu ve deniz mavisi ile olan aşk ilişkisinin bir başka örneğini gösteren “Manolya” dan bir sahne. Mavi / yeşil gölgelere, orta tonlarda turuncuya ve özellikle cilt tonlarında vurgulanmıştır.

Umarım renklerle ilgili bu temel kılavuzumuz işinize yarar. Daha fazlası için aşağıda ki linklerden devam edin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu