Dijital Sanatinceleme

En iyi 2D Animasyon Programları 2020 [Uzmanların Seçimi]

En iyi 2D Animasyon programları arıyorsanız doğru yere geldiniz. Film ve oyunlardan reklamlara ve eğitim kaynaklarına kadar, animasyon hemen hemen her yerde kullanılır hale geldi. Özellikle 2D animasyon, yüzyıllar boyunca bizimle birlikte olmuştur, ancak bu günlerde Animatörlerin yeni stiller icat etmesi ve 2D ile 3D arasındaki çizgileri bulanıklaştırmasıyla giderek daha karmaşık hale geliyor. Animatör olmak için heyecan verici bir zaman!

Animasyona girmeye meraklıysanız, Animasyon nedir?, ve 2D Animasyon Yapma ve İş Fırsatları Yakalama bölümlerimize bir göz atın. 2D animasyon temellerine daha derin bir bakış için Animasyon için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi bölümümüze bakmayı da unutmayın. Hadi gelin en iyi 2D animasyon programları listemize bir göz atalım.

En iyi 2D Animasyon Programları Listesi:

 1. Toon Boom Harmony
 2. Synfig Studio
 3. Pencil 2D
 4. OpenToonz
 5. Moho Pro
 6. TupiTube
 7. Adobe Animate

1. Toon Boom Harmony

Filmler, web veya TV için anlatımlı animasyonlar oluşturmak istiyorsanız, Toon Boom Harmony sahip olunması gereken bir animasyon aracıdır. Toon Boom, The Simpsons, Rick and Morty, Futurama, Bob’s Burgers ve Klaus gibi şovlar için kullanılan ücretli profesyonel bir yazılımdır.

En iyi 2D animasyon programları içerisinde ilk sırada yer alan bu programın kendisinde ustalaşmak zaman alır. Ancak ara yüzü kullanmayı öğrendikten sonra, gerçekten düzgün animasyonlar oluşturmak için gelişmiş özelliklerden yararlanabilirsiniz. Birçok stüdyo 2D animasyon için Toon Boom Harmony‘i tercih eder.

Toon Boom Harmony’nin özellikleri şunları içerir:

 • Bitmap çizimi, vektör çizimi ve boyama araçları.
 • Geleneksel kağıt çizimleri taramak ve temizlemek için araçlar.
 • Kuklaları hareketlendirmek için gelişmiş rigging ve deforme edici araçlar.
 • Görsel efektler eklemek için çalışmanızı başka bir yere dışa aktarmanıza gerek kalmaması için güçlü birleştirme araçları.
 • Çok düzlemli ortamlar kurmak için 3D sahne ortamı.

Öğrenme eğrisi diktir, bu yüzden öğrenmek biraz daha zaman alabilir. Bununla birlikte, profesyonel olarak animasyona girmeyi planlıyorsanız, Toon Boom öğrenmek tam size göre olacaktır.

Toon Boom Harmony‘nin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Synfig Studio

En iyi 2D Animasyon Programı 2020
En iyi 2D animasyon programı listemizde 2. sırada Synfig Studio yer alıyor.

Synfig Studio, kullanımı ücretsiz olan ve çapraz platformları destekleyen bir 2D animasyon programıdır. Ayrıca hem arka uç hem de ön uç uygulamasıdır, yani animasyonunuzu oluşturabilir ve daha sonra arka uçta işleyebilirsiniz.

Biri geliştirme, diğeri de kararlı sürüm olmak üzere Synfig Studio yazılımının iki sürümü vardır. Kararlı sürüm, amatör animatörlerin kullanımını güvenli kılan ince ayarlanmış özelliklerle birlikte gelir. İleri düzey kullanıcılar, yeni eklenen özelliklerin tadına bakmak için geliştirme sürümüne geçebilirler.

Synfig Studio, solo bir sanatçı veya küçük bir sanatçı ekibi tarafından kullanım için idealdir. Geleneksel ara doldurma yerine dijital ara doldurma ve sprite kullanarak animasyon oluşturmayı hızlandırır.

Synfig Studio’nun diğer özellikleri şunları içerir:

 • Hem basit hem de karmaşık animasyonlar oluşturabilmeniz için çeşitli katman türleri (geometrik, fraktallar, gradyanlar vb.).
 • Kesilmiş animasyonlar oluşturmak için kemik sistemi.
 • Çeşitli çizim araçları, ayrıca resminizi başka bir yerde yapma ve Synfig’e içe aktarma yeteneği.
 • Yalnızca kayda basarak ve nesnenizi değiştirerek kolayca Animasyon yapma yeteneği.
 • Entegre bir film müzik aracı.

Dezavantajı, yeni başlayanlar için, yazılımın nasıl kullanılacağını öğreten çok fazla çevrimiçi öğretici olmamasıdır.

Synfig Studio‘nun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Pencil 2D

Çok yönlü Pencil 2D animasyon programı, eskiz mürekkebi ve boyanın kullanımına izin veren, platformlar arası açık kaynaklı bir programdır.

Pencil 2D’nin ilk sürümü on yıldan fazla bir süre önce çıktı ve yazılım o zamandan beri çok büyüdü. Arayüz daha modern ve bazı ilginç projeler oluşturmanıza yardımcı olacak renklendirme seçenekleri dahil olmak üzere daha fazla özellik var.

Pencil 2D hala geleneksel animasyonu temel alır ve ara doldurmaya izin vermez (daha yumuşak, daha kesintisiz hareket oluşturmak için ana kareler arasında ara kareler oluşturma işlemi). Bununla birlikte, oldukça esnektir ve klavye kısa yollarında ustalaştıktan sonra kısa sürede çizgi filmler yaratabilirsiniz.

Pencil 2D’nin Özellikleri:

 • Minimalist kullanıcı arabirimi, böylece hangi sekmeyi tıklayacağınıza değil, canlandırmaya konsantre olabilirsiniz.
 • Raster ve vektör iş akışları sayesinde aynı anda çizebilir ve boyayabilirsiniz.
 • Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi (TIFF) desteklenir ve karelerin üzerine görüntüleri içe aktararak yeni katmanlar ekleyebilirsiniz.

Pencil 2D‘nin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

4. OpenToonz

En iyi 2D Animasyon Programı 2020

OpenToonz, başka bir açık kaynaklı yazılım seçeneğidir. Studio Ghibli’nin Princess Mononoke’u gibi büyük projelerde kullanılan Toonz’un ücretsiz sürümüdür.

Ücretli sürümde olduğu gibi, OpenToonz’un kullanımı harika. Hem geleneksel çizimi hem de 2D animasyonu birleştirir ve birçok özelliğe (dinamik palet, ara doldurma renklendirmesi, bitmap araçları vb.) sahiptir. 

OpenToonz, en iyi 2D animasyon programları içerisinde, yeni başlayanlar için iyi bir animasyon programıdır. Bir çizimi canlandırmak için onu taramanız (Scan etmeniz) yeterlidir. Ayrıca yapay zeka kullanarak SDK efektlerini kullanabilir ve resim stillerini değiştirebilirsiniz.

OpenToonz’un özellikleri:

 • Açık kaynak kodlu ve ticari olmayan projelerde kullanım için ücretsiz.
 • TWAIN standartlarıyla uyumludur.
 • Hem vektör hem de raster görüntülerle çalışır.
 • 4 tür taramaya izin verir ve ileride kullanmak üzere tarama ayarlarını kaydedebilirsiniz.

OpenToonz’un resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

5. Moho Pro

En iyi 2D Animasyon Programı 2020

Vektör tabanlı 2D animasyon yazılımı Moho Pro, harika bitmap yetenekleriyle bilinir. Aynı zamanda serbest el çizimine izin veren özelliklerle birlikte gelir. Ancak, yeni başlayanlar için pek uygun değildir ve alışması biraz zaman alabilir.

Moho Pro, hem Windows hem de OSX tarafından desteklenir. Ücretli bir yazılımdır, ancak avantajı, hem 2D hem de 3D projeleriniz için hepsi bir arada bir animasyon stüdyosuna sahip olmanızdır. Moho Pro, yeni başlayanlar için uygun değildir ve alışması biraz zaman alabilir.

1999’daki lansmanından bu yana, yazılım aşağıdaki gibi özellikleri içerecek şekilde gelişmiştir:

 • Vektör şekillerinin ve kemik animasyonlarının arasını doldurma.
 • Animasyonlarınızdaki bozulmaları temizlemek için akıllı kemik teknolojisi.
 • Animasyonunuza ekleyebileceğiniz müzikler.
 • Serbest çizim için dahili bitmap fırçası ve hız kontrolü
 • Eylemleri filtrelemek ve aramak için anahtar sözcükler, alt kelimeler ve boolen (mantıksal) işlemlerinin bir kombinasyonunun kullanılabileceği yeni eylem penceresi.

Moho Pro‘nun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

6. TupiTube

En iyi 2D Animasyon Programı 2020

Maefloresta’nın TupiTube’u, android ve iPhone ile uyumlu ücretsiz bir animasyon programıdır. Arkadaşlarınızla paylaşmak üzere eğlenceli 2D videolar oluşturmaya başlamak için uygulamayı Android akıllı telefonunuza veya iOS cihazınıza yükleyebilirsiniz. Oldukça basit ve başlamak için kullanımı kolaydır.

TupiTube’un özellikleri şunları içerir:

 • Başlangıç ​​dostu, sezgisel bir ara yüz.
 • Android ve iOS cihazlar için ücretsiz indirilebilir bir uygulama.
 • Yazılımın nasıl kullanılacağına dair çok sayıda ücretsiz eğitim

TupiTube‘nun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

7. Adobe Animate

En iyi 2D Animasyon Programı 2020

Adobe Animate, klasik Adobe paketinden ücretli bir yazılımdır. Hem ses hem de video gömme, raster grafikler, zengin metin ve ActionScript komut dosyası oluşturmayı destekleyen özelliklere sahiptir.

En iyi 2D animasyon programları listemizde yer alan Adobe Animate, orijinal Adobe Flash’ın mirasını geliştirir. Kullanımı kolaydır, temel bilgileri almak ve eğlenceli 2D videolarınızı oluşturmak için çok fazla rehberliğe ihtiyacınız yoktur, ancak önce birkaç öğreticiyi izlemekten zarar gelmez.

Animate, etkileşimli animasyonların oluşturulmasına izin veren özellikleriyle övgü topladı. Web sitesi öğelerini canlandırmak istiyorsanız, animate tercih edilen araçtır. HTML5 Canvas, SVG animasyonu, WebGL vb. platformlara animasyonlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Özellikler şunları içerir:

 • Doğal fırça darbeleri oluşturmak için vektör fırçaları.
 • Oluşturmayı herhangi bir platformda yayınlamak için dışa aktarma biçimi.
 • Gerçekçi görüntüler için sanal kamera.
 • Ses senkronizasyonu.
 • Typekit aracı sayesinde çeşitli web yazı tipleri.
 • Çerçeveleri düzenleyebileceğiniz, harfleri vurgulayabileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz modern zaman çizelgesi.

Adobe Animate‘in resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Piyasada başka birçok seçenek varken, en iyi 2D animasyon programları seçiminiz, gerçekten ne için kullanmak istediğinize bağlıdır. Yeni başlıyorsanız, animasyondan hoşlanıp hoşlanmadığınızı görmek için önce ücretsiz araçlardan bazılarına bakın. Ancak, profesyonel bir Animatör olmayı düşünüyorsanız, çalışmak istediğiniz animasyon stüdyolarının kullandığı endüstri standardı yazılımları öğrenmek, kariyerinizde iyi yerlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu