3Dinceleme
Trend

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Blender Nedir? Blender, hem Blender Foundation, hem de topluluğu tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir 3D uygulamasıdır. Geçmişte Blender, çoğu zaman “ücretsiz alternatif” olarak göz ardı edildi. Ancak son güncellemelerle kendi başına geçerli bir alternatif haline geldi. Endüstri standardı özellikleri ve bazı benzersiz araçlarıyla artık en iyi 3d modelleme programları arasında yaşanan rekabetin tam ortasında yer alıyor.

İnanılmaz çok yönlülük ve yenilemeyecek bir performans noktasıyla, sizi Blender’a geçmekten alıkoyan nedir?

Blender ile ilgili önerilen Video:

Blender nedir?

Blender, 3D geliştirmenin hemen hemen her yönünü destekleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3D oluşturma programıdır. Güçlü modelleme yetenekleri ile, eksiksiz bir 3D oluşturma için sağlam doku oluşturma, donanım, animasyon, aydınlatma ve bir dizi başka araç ile birlikte gelir. Bu yazılım, ister statik modellerle uğraşmak isteyin, isterseniz de animasyon dünyasına girmek isteyin, bir harikadır.

Blender yazılımı, 2002’de kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Blender Vakfı’nda (Foundation) geliştirildi. 2007’de, yan ürün Blender Enstitüsü kuruldu ve şimdi sürekli gelişim için bir ana üs haline gelen vakfa ev sahipliği yapıyor ve yaratıcı projeleri ortaya çıkarıyor.

Ücretsiz olmasına rağmen, hobi için kullanan animatörlerden, profesyonellere kadar geniş bir kullanıcı yelpazesi için Blender erişilebilir ve değerlidir. İleri düzey kullanıcılar tarafından sürekli olarak geliştirildiğinden, amatör kullanıcılar için öğrenme eğrisi biraz dik olabilir.

Blender’ın tüm özelliklerini anlatmak için büyük bir makale dizisi gerekir. Ancak aşağıda ki video size başlangıç için bir fikir verecektir.

Blender Foundation’ın, çalışkan ve yetenekli geliştirme ekibi ve son derece sadık topluluğu sayesinde Blender’a sürekli olarak yeni özellikler ekler. Blender’ın büyük 2.8 güncellemesinin yayınlanmasından bu yana, Ubisoft, Google ve Unreal dahil olmak üzere birçok şirketin Blender fonuna ilgi gösterdiğini ve bağışta bulunduğunu gördük.

Blender Nedir ve Size Uygun mu?
Ubisoft Entertainment’dan Rabbids – Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Hatta Blender, uzun metrajlı film endüstrisinde bir fikstür haline geliyor ve Netflix’in “Next Gen” ve “Neon Genesis” lerinde kullanılıyor. Bu 2.5D Grease Pencil araç seti, 2019’un Oscar adayı “I Lost my Body,” adlı başka bir Netflix dağıtımı filmini canlandırmak için kullanıldı.

Blender Nedir ve Size Uygun mu?
NETFLIX tarafından yayınlanan NEXT GEN

Açık kaynak doğası gereği, Blender eklentileri kolayca geliştirilir ve yazılımın kullanımında büyük rol oynarlar. Blender Hard Ops (sert yüzey modelleme araç seti), Epic Games ve Sony gibi şirketlerde oyun endüstrisinde oldukça sık kullanılmaktadır.

Blender, geleneksel ancak çok güçlü bir ışın izleyici oluşturma motoru olan Cycles ile birlikte gelir. Blender’da ücretsiz olarak paketlenmiş olması, tek başına, 3D sanatçıların göz atması için yeterli bir nedendir. Cycles, Cinema 4D tarafından kullanılan render motorunun aynısıdır, ancak Blender’ın geliştirici ekibi yazılımı aktif olarak geliştirdiğinden genellikle daha günceldir.

Blender Sistem Gereksinimleri

Blender Nedir ve Size Uygun mu?
Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Bilgisayarınızın yeteneklerini kontrol ettiğinizden emin olun! Bunun için bilgisayar özellikleri nasıl bulunur bölümünden bilgisayar özelliklerinizi kontrol edebilirsiniz.

Diğer bir harika özellik ise Blender’ın tamamen çapraz platform uyumlu olmasıdır, bu nedenle Windows, Mac OS veya Linux’ta mutlu bir şekilde çalışacaktır.

Blender, donanım gereksinimleri açısından çok fazla güce ihtiyaç duymaz ve aşağıdaki minimum donanım gereksinimleri önerilerine sahiptir:

  • SSE2 destekli 64-bit çift çekirdekli 2GHz CPU
  • 4 GB RAM
  • 1280 × 768 ekran
  • OpenGL 3.3’e sahip en az 1 GB RAM’li Ekran kartı

Bilgisayarınıza Blender yüklemek istemiyorsanız, tamamen bağımsız olduğu için bir USB çubuğundan çalıştırabilirsiniz. Bu, programı yanınızda götürebileceğiniz anlamına gelir, ancak yine de programı idare edebilmek için yeterince güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Düşük RAM’li bilgisayarlarda verimli olmayabilir (Python 2.5’in yüklenmesi gerekir ve bir USB 3.0 sürücüsü kullanılması önerilir).

10 yıldan daha eski bilgisayarlar, Blender’ı çalıştırırken biraz zorlanabilir. Ne olursa olsun, işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Blender resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3D Sanatçılar için Blender

Blender Nedir ve Size Uygun mu?
Spring and Autumn

Blender’ın en bilinen özelliği Eevee oluşturma motorudur. Eevee, Blender’da yerleşik olarak bulunan rasterleştirilmiş gerçek zamanlı bir render motorudur. Eevee, Cycles ile sorunsuz bir şekilde çalışır, bu da istediğiniz zaman render motorları arasında geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bu uygulamalar Blender’da paketlendiğinden, oluşturmalarınızı yönetmek için harici yüklemelere veya pencerelere gerek kalmadan doğrudan iş akışına ve görünüm alanına yerleştirilirler.

Tiger At the Top of the Hill

Eevee, Unreal Engine gibi diğer uygulamalar kadar tam özellikli olmayabilir, ancak kendi başına durur ve rasterleştirilmiş bir motorun sınırlamalarına uyan kaliteli ürünler sunabilir.

Son zamanlarda bu stüdyo, bir Google projesi için 8k çözünürlüklü bir videoyu çevirmek için kullandı:

Cinema 4D’nin çizgi gölgelendiricisi kadar sağlam olmasa da, Eevee bazı harika NPR tarzı araçlarla donatılmıştır. Lightning Boy Stüdyoları’ndan tamamen Eevee’de hazırlanmış bu kısa filme bir göz atın:

Blender da gerçek zamanlı sınırlamalarına rağmen, yetenekli sanatçılardan gelen birçok gerçekçi render görüyoruz. Şeffaflık, render geçişleri ve saç desteği ile Blender, nihai çıktı için uygun bir render motoru haline geliyor. En önemlisi, yakın zamanda açık VDB desteği eklediler, böylece artık VDB bilgilerini doğrudan görüntü alanında ön izleyebilirsiniz.

Blender Nedir ve Size Uygun mu?

Eevee, ışın izleme oluşturmayı (RayTracing) kullanırken malzeme görüntü alanı modu olarak işlev görür. Oluşturmadan önce nihai çıktınızın gerçek zamanlı doğru temsillerini verir. Bu, Blender’ı 3D sanatçılar için güçlü bir araç haline getirir, çünkü kullanıcının nihai ürünlerini daha iyi ön izlemesini sağlar ve tasarımlarınızı değiştirmeyi ve geliştirmeyi kolaylaştırır.

Blender Özellikleri ve Fonksiyonları

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?
Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Blender, kullanışlı araçlarla doludur, ancak bazıları yeni başlayanlar için diğerlerinden daha alakalı olacaktır. Blender’a gelen birçok kişi için en popüler araçlar modelleme, şekillendirme ve tekstüre etme ile animasyondur. 3D baskı için nesneler yaratanlar, modellemenin ve şekillendirmenin ötesine bile geçmeyebilir.

Ancak, daha gelişmiş 3D tekniklerini ve araçlarını keşfetmekle ilgilenenler için, 2D ve 3D hibrit Kalem, fizik simülasyonları, komut dosyası oluşturma ve görsel efektlere göz atmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, Blender’da sunulan temel özellikler hakkında daha fazla ayrıntıya geçelim.

Blender’da 3D Modelleme ve Şekillendirme

Blender’ın sunduğu en güçlü ve kullanışlı özellikler, 3D modelleme ve şekillendirme araçlarıdır. Sonuçta, 3D nesneler olmadan 3D sanatta olamaz.

Blender’da bir 3D model oluşturmaya yaklaşmanın birkaç yolu vardır ve en son sürüm (2.9), bu yöntemleri kullanmayı daha da kolaylaştırır. Tek bir hızlı komutla ağ düzenleme ve şekillendirme araçları arasında serbestçe geçiş yapabilirsiniz.

Blender Modelleme Türleri

Ağ tabanlı modelleme, yüzey modelleme veya kutu modelleme olarak da adlandırılan en yaygın kullanılan yaklaşımdır. Bu yöntem, nesnelerin tek tek yüzeylerden, hatta bazen her seferinde bir tepe noktasından oluşturulduğu çokgenden çokgene esasına göre çalışır.

Bu yönteme benzer şekilde, Blender’da NURBS modelleme adı verilen ve bunun yerine nesneleri tanımlamak için çizgiler kullanan eğri tabanlı bir yöntemde vardır. Bu yaklaşım, daha sonra ağı oluşturmak için kullanılan kılavuz yapısal çizgilerin çizilmesini içerir.

Heykel Şekillendirme, geleneksel bir sanatçının kili şekillendirmesine benzer şekilde, model ağını farklı şekillerde “itmek” ve “çekmek” için kullanılan çeşitli araçlara sahiptir. Bu yöntem, çok sayıda çokgen olduğunda en iyi sonucu verir ve genellikle oldukça ayrıntılı ve dokulu nesneler oluşturmak için kullanılır.

Doku (Texture) ve UV Unwrapping

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Bir model oluşturduktan sonra, onu 3D yazdırmak için acele etmiyorsanız, biraz renk kullanarak güzel görünmesini isteyebilirsiniz! Doku ekleme yani Tekstüre ve UV haritalama burada devreye giriyor.

Blender, malzemelerin ve dokuların oluşturulması için güçlü bir motor sunar. Bunlar, nesneleriniz için çok çeşitli görünümler oluşturmanıza olanak tanır.

UV unwrapping aracı, modelinizin yüzeyini düzleştirmenize olanak tanır, böylece kendi dokunuzu boyayabilirsiniz. Ardından, tam olarak aradığınız efekti elde etmek için opaklık, difüzyon, ışık yansıması veya arka aydınlatma gibi her türlü şeyi ayarlayabilirsiniz.

Rigging & Animasyon

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?
Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Modelinizin sadece güzel bir şekilde oturduğunu görmek istemiyorsanız, Blender’ın rigging ve animasyon araçlarını keşfetmek isteyebilirsiniz. Bunlar, modelinizin içine esasen bir iskelet koymanıza ve onun hareket etmesini ve istediğiniz gibi dans etmesini sağlar!

Temel animasyon için rigging kullanmanıza gerek yoktur: Blender’da hemen hemen her hareketi animasyon zaman çizelgesine “anahtarlayarak” canlandırabilirsiniz. Bu, temelde animasyon zaman çizelgesinde noktalar oluşturduğunuz bir stop-motion yöntemidir. Bir şeyin etrafta uçmasını veya A noktasından B noktasına hareket etmesini istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bu.

Daha karmaşık bir animasyon için, özellikle bir karakteri canlandırmak istiyorsanız, Blender’ın rigging araçlarını kullanmanız gerekir. Bunlarla modelinizin tam istediğiniz şekilde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Harika olan, Blender’ın ana kareleriniz arasındaki hareketi otomatik olarak doldurmasıdır. Sadece başlangıç ​​ve bitiş pozunu ayarlamanız gerekiyor ve Blender aradaki hareketi doldurma yeteneğine sahip. Animatör sanatının devreye girdiği yer biraz kafa karıştırıcı olabilir. Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hazırlamış olduğumuz Animasyon için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi bölümüne bakmayı unutmayın.

Bu özelliklerin yanı sıra aşağıda sıraladığımız bir çok özelliği de içerisinde barındırır.

Diğer Özellikleri:

Ön planda olan araçların ötesinde, Blender’da keşfedilecek çok şey var!

  • Grease Pencil: 2D fırçalar kullanarak 3D alanda boyama yapmanızı sağlayan büyüleyici ve popüler bir araçtır. Karma bir çalışma alanı kullanarak 2D animasyonlar oluşturabilirsiniz.
  • Fizik simülasyonları: Kumaş ve üretilen saç gibi fizik simülasyonlarının kullanımı eğlencelidir. Oynamak için diğer harika olanlar ateş, duman veya sıvı parçacık efektleridir.
  • Blender’ın güçlü Render motoru: Görüntülerinizi ve tasarımlarınızı çeşitli biçim ve çözünürlüklerde çıktısını almanıza olanak tanır.

Ayrıca görüntülerinizi tam nitelikli animasyonlara dönüştürebilecek çok sayıda video düzenleme ve görsel efektleri vardır. Ve bahsetmeye değer son önemli aracı, Blender’ın yerleşik komut dosyasıdır. Programı ihtiyaçlarınıza göre şekillendirmenize olanak tanır.

Tüm bunlarla ve daha fazlasıyla, neden bu kadar çok insanın Blender’ı kullandığını görmek artık sizin için şaşırtıcı olmasa gerek.

Blender’ı Nasıl Öğrenirim?

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?
Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Bu kadar çok özelliğe sahip olan Blender, ilk başta biraz zor olabilir. Ancak, iş akışını öğrendikten sonra, uyarlamak kolaydır. 3D modellemeye yeni başlayanlar veya başka programlardan gelenler için her zaman bu kadar sezgisel olmayabilir. Neyse ki, becerilerinizi geliştirmek için ulaşabileceğiniz bol miktarda kaynak var.

Solda tüm ana araçlarınız, sağınızda tüm özellikleriniz ve seçenekleriniz, altta ana kontrollerinizle Blender’ın ara yüzü çok basittir. Viewport’larınızı (bir modeli veya sahneyi gördüğünüz pencere) çeşitli şekillerde değiştirebilir ve alışmak için kendinize daha fazla alan sağlamak için çift monitör kullanabilirsiniz.

Blender 2.9’in piyasaya sürülmesi, ihtiyacınız olan araçlara olabildiğince az tıklama ile ulaşmanızı sağlayan hızlı komutlar ve radyal menüler için büyük ölçüde geliştirilmiş bir sistem sunar. Yeni Eevee işleme sistemi, bir şeyin nasıl görüneceğini kontrol etmek istediğiniz her seferinde render’a gerek kalmadan doğrudan görüntü Alanı’nda önizleme yapmanızı sağlar.

Ne tasarlamak istediğinizden emin değilseniz veya ilham arıyorsanız, Blendermada‘da büyük bir malzeme veritabanına sahip harika bir topluluk var.

Blender Ne Amaçla Kullanılır?

Blender Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ve Size Uygun mu?

Blender, geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap ediyor, ancak en iyi şekilde 3D modelleme konusunda biraz bilgi sahibi olanlara uyuyor gibi görünüyor. Büyük ölçüde, yaratıcı tasarım, sanat eseri ve 3D baskı için nesne oluşturma amacıyla kullanılır. 3D baskı topluluğu içinde, Blender genellikle önceden var olan 3D modelleri düzenlemek veya ayarlamak için tercih edilen programdır.

Blender ayrıca prototipleme için yaygın olarak kullanılır, ancak mühendislik kullanımları için diğer bazı programlar kadar etkili olmayabilir. Film gibi üst düzey görsel grafikler için, Blender genellikle tercih edilen seçenek değildir, ancak bir animasyon aracı olarak popülaritesinin arttığını gösteren büyüyen bir animasyonlu özellik akışı vardır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu