İlham AlınNasıl Yapılır
Trend

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu

3D stüdyo aydınlatması için 5 ipucu yayınımızda, ürün ambalajından arabalara kadar, iyi aydınlatılmış bir render için temel kuralları öğreneceksiniz.

3D stüdyo aydınlatması için 5 ipucu verecek olan Mark Segasby, HDR Light Studio aydınlatma yazılımının geliştiricileri ve Lightmap’in kurucu ortağıdır.

Aydınlatma, herhangi bir son rengin kalitesi ve etkinliği üzerinde büyük bir fark yaratır. Saatler süren sıkı çalışmalar sonucu ürettiğiniz modeller, ışıkta en iyi şekilde görünmeyi hak ediyor.

Ayrıca VFX çalışmalarınızda Görsel Efektlerde Aydınlatma Sanatı ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Bununla birlikte sahnenizde ki modelleri aydınlatma, genellikle 3D sanatçılar tarafından göz ardı edilir ve hatta yanlış anlaşılır ayrıca konuyla ilgili güvenilir kaynaklar bulmak da kolay değildir. İşte tasarımcıların yaygın hatalardan kaçınmasına yardımcı olmak ve iyi aydınlatılmış bir stüdyo çekimi yapmak için kendi en iyi 5 ipucum.

01. Doğru modelleme tekniklerini ve malzemeleri kullanın

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu
Titrek yüzeyli (solda), yüksek kaliteli, pürüzsüz bir modelde (sağda) zayıf bir model

Modeliniz veya malzemeleriniz doğru değilse, aydınlatma işlemi (tam anlamıyla) yukarıda ki ilk resimde gösterildiği şekilde görünür. Modelinizin harika göründüğünü düşünmek, aldatıcı olabilir. Ancak, bu çizgilerin model yüzeylerine nasıl yansıdığını görmek için zebra çizgili bir HDRI haritası ile kontrol etmeyi deneyin.

Doku (Texture) ve malzemeler ile ilgili daha fazla bilgi için 3D Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? makalemize bakmayı unutmayın.

Modele farklı açılardan bakarak sorunları tespit edip edemeyeceğinizi görün. Tuhaf ve titrek yansımalar, modellenen yüzeyin düşündüğünüz kadar pürüzsüz olmadığını gösterecektir. Modelleme sorunlarını erken düzelttiğiniz için kendinize teşekkür edeceksiniz.

Malzemeler doğru değilse, aydınlatmanızdaki yansımalara yanlış tepki verir. Modelinizi stüdyolar, iç ve dış ortamlar gibi çeşitli HDRI haritalarında test etmeyi deneyin. Metalik boya metalik görünüyor mu? Temel olarak gerçek görünüyor mu? Malzemeleri doğru şekilde seçmezseniz, aydınlatma işlemi sırasında onları düzenlemek için uğraşmanız gerekebilir. Ancak malzeme seçimiziniz öncesinde doğru şekilde yaparsanız, sonrasında ki aydınlatma işlemi daha çok daha kolay olacaktır.

02. Işık kaynaklarınıza karakter verin

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu
Sahte görünümlü bir ışık (üstte) ve daha gerçekçi karakterli bir ışık (altta) 

Gerçek dünya ışıklarının bir şekli ve ışığın en parlak olduğu sıcak noktaları vardır. Asıl esas ışık kaynaklarının yansımalardaki görünümüdür. 3D modelleme yapan sanatçılar genellikle modellerinde doğru dokular ile çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Aynı şey aydınlatma için de geçerlidir. Alan ışıklarınızla eşleştirmek için bir HDR ışık kütüphanesi kullanmak idealdir veya daha gerçekçi bir efekt oluşturmak için 3D yazılımınızdaki degradeleri kullanabilirsiniz.

03. Işık, form ve malzemeleri ortaya çıkarır

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu

Tek bir ışık, malzemedeki bir değişikliği yansıtırsa, bu yansıma izleyiciye bu malzemelerin ne olduğu hakkında bir ipucu verecektir. Ürün çekimlerinde, bunu vurgulamak için genellikle sert kenarlı ışıklar kullanılır. Krom veya cama yansıtıldığında kenar keskin kalır ve yansıma daha fazla dokulu olan malzeme yüzeyine yayılır.

Form, nesnenin gerçek şeklidir. Aydınlatma bunun iletişimine yardımcı olmalıdır. Yansımalar, formun yönünde akmalıdır. İyi bir ürün render görselinin, ürünü izleyiciye açıkladığını unutmayın.

Hazır HDRI haritaları, aydınlatma ürünleri söz konusu olduğunda çok genel olabilir. Gerçekçi bir sonuç için, modelin malzemelerini ve formunu ortaya çıkarmak için her ışığı mükemmel şekilde konumlandırmanız ve kontrol etmeniz gerekir.

04. İstenmeyen yansımalardan kaçının

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu

Bazen bir ışığı gerçekten harika bir yansıma etkisi yaratan bir konuma yerleştirirsiniz, ancak modelin başka bir yerinde istenmeyen bir etki de yaratabilir. Gerçekten, bu istenmeyen etkileri önlemek için ışığı yeniden konumlandırmalısınız, ancak bazen bu şekilde olması kaçınılmazdır. Daha yumuşak bir ışık kullanmayı deneyin.

05. Basit tutun

Gerçek bir fotoğraf stüdyosunda, her biri belirli bir efekt yaratmak için eklenen sadece bir avuç iyi yerleştirilmiş ışık kullanılır. Bu nedenle, çekiminizi aydınlatırken ve fotoğraflarını çekerken başkalarının aynı tür ürünün görselini nasıl yakaladığını araştırın ve bu görüntüleri referans olarak kullanın. 

Yansımalara bakarak ne tür ışıkların kullanıldığını bulmak kolaydır. Birçok başarılı 3D sanatçısı, referans görüntüleri kullanarak ışıklandırmayı öğrendi. Unutmayın, fotoğrafçılık tüm CGI ürün çekimlerinin değerlendirildiği kriterdir, fotoğraf sanatından çok şey öğrenebiliriz.

Sizin için hangi CGI pozisyonunun uygun olup olmadığına Hangi CG (Computer Graphics) Pozisyonu Sizin İçin Uygun? ile ilgili yazımıza bakmayı unutmayın.

Çekiminiz ortaya çıktığında, render’ınıza küçük bir resim olarak bakın. Bu şekilde de olsa iyi görünmelidir. Yani formu ve malzemeleri hala tanıyabilmelisiniz ve aydınlatma dikkat dağıtıcı olmamalıdır. Küçük bir resim gibi görünmüyorsa, aydınlatmayı basitleştirmeniz gerekebilir.

3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu

Bu beş ipucunu takip ederseniz aydınlatmanız harika görünecektir.

  1. Aydınlatma için modellemenizin düzgün yapılması ve malzeme seçimini doğru olması en öncelikli kuraldır.
  2. Işık kaynaklarınızın bir karakteri olmalıdır.
  3. Işık, ürünün form ve malzemelerini ortaya çıkartmalıdır.
  4. İstenmeyen yansımalardan kaçınmanız gerekir.
  5. Aydınlatmayı basit tutmayı unutmayın

HDR Light Studio, mevcut 3D yazılımınıza bağlanan ve aydınlatma işlemini büyük ölçüde geliştiren bir 3D aydınlatma uygulamasıdır. Aydınlatma çalışmalarını ‘sürükle ve bırak’ kadar kolay hale gelir. HDR Light Studio, çok çeşitli HDR stüdyo ışık kaynağı görüntüleri ile birlikte gelir, böylece herhangi bir proje çekimi için doğru ışık görünümüne sahip olursunuz.

Daha Fazla Oku;

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu