Nasıl YapılırOyun Motorları
Trend

Dövüş oyunu yapmak! Yeni başlayanlar için pratik Rehber [Bölüm 1]

Bir dövüş oyunu yapmak için doğru yere geldiniz. Bir dövüş oyunu meraklısıysanız ve Street Fighter’daki gösterişli ateş topları ve süper kombolara hayransanız, muhtemelen dövüş oyunu yapmayı birden fazla kez düşünmüşsünüzdür.

Oyununuzu oluşturmak için, interneti açtığınızda büyük stüdyolar ( Capcom, Namco, Arc System Works, Team Ninja ) ve geliştirme ekipleri dışında, etrafta çok az dövüş oyunu olduğunu veya hiç olmadığını fark edersiniz.

Birçok deneyimsiz geliştirici, kolay olduklarını düşünerek bir dövüş oyunu üzerinde çalışmaya başlar ve çok geçmeden kendilerini hayal ettiklerinden çok daha fazla işle boğulmuş bulurlar.

Tamda bu noktada size fikir verebilecek bu yazı dizimizi oluşturmaya karar verdik. Hadi gelin bir dövüş oyunu yapmak için hangi becerilere sahip olunması gerektiğine hep birlikte bakalım.

Ayrıca bir oyun nasıl yapılır öğrenmek için Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci ile ilgili oluşturduğumuz yayınımıza bakmayı unutmayın.

Oyuna başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı soruların yanıtlarını sizin için listeledik.

Oyun 2D mi yoksa 3D mi olacak?

İlk başta kolay bir soru gibi görünebilir, ancak yanlış cevap verirseniz, daha başlamadan kendinizi ve oyununuzu ulaşılması çok zor bir hedefe doğru ilerlerken bulabilirsiniz.

Bu yüzden bilinçli bir karar verebilmeniz için, farklı kategorilere ayrılmış bazı ipuçlarını göstereceğiz.

Oyunum için hangi Oyun motoru kullanmalıyım?

Cevaplanması gereken ilk ve en önemli sorulardan bir tanesi hangi oyun motorunu seçmeniz gerektiğidir.

Oyun motoru seçiminizde, farklı bir sürü seçenekle karşılaşacağınızdan sizin için en iyi olan oyun motorunu seçmelisiniz. Bunun için en iyi oyun motoru kılavuzumuzu sizin için oluşturduk.

İyi bir dövüş oyunu oluşturmak için, hangi motoru seçerseniz seçin, takımınızda temel programlama mantığını iyi kavramış en az bir kişiye ihtiyacınız olacaktır. Şimdi bu çözüldüğüne göre, piyasadaki en popüler oyun motorları açısından seçiminizin ne olabileceğini özetleyelim.

Kullanılan Oyun Motorları

  • Unity; hem 2D hem de 3D için iyi bir motordur. Güzel bir kullanıcı ara yüzü ve bazı komut dosyası oluşturma araçları sağlar ( C# programlama bilgisi gereklidir ). Programlama deneyimi olmayan kullanıcılar için kullanıcı dostudur, ancak dili bilen biri tarafından kullanıldığında en iyisini verir. Dövüş oyunları yapmanıza yardımcı olmak için, özel olarak tasarlanmış açık kaynak kodlu Universal Fighting Engine (UFE) eklentisini de kullanabilirsiniz.
  • Unreal Engine 4; 3D oyunlar oluşturmanız için devasa içeriğe sahip bir oyun motorudur. Ancak öğrenme eğrisi diktir. Bu motor C ++ kullanır. Ve bu nedenle iyi sonuçlar elde etmek için muhtemelen daha yüksek programlama becerilerine ve adanmışlığa ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte, Tekken 7 bu motorla yazılmıştır. Bu motor ile ilgili etrafta bulabileceğiniz çok sayıda eğitim dokümanı ve video var. Ancak dövüş oyunları için çok özel bir içerik kolay kolay bulamayabilirsiniz. Yine de Tekken 7’nin bu motorla kodlanmış olması elbette bir şey ifade ediyor.
  • MUGEN; En ünlü 2D dövüş oyunu motorudur. Bunu denedik ve gördük. Çalışma ve özveri gerektirir, ancak büyük bir destek topluluğu ve oyun mekaniklerinizi test etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda örneğe sahiptir. Onunla neler yapılabileceğine dair iyi bir fikir sahibi olmak için, The Black Hearta bir göz atabilirsiniz. Oyun motorunu buradan indirerek başlayabilir ve resmi web sitesinden istediğiniz yardımı alabilirsiniz.
  • EF-12; 3D oyunlar için MUGEN gibi bir şey, ancak kullanımı o kadar kolay değil ve büyük bir topluluk desteği yok.
  • Fighter Maker 2002; muhtemelen en kullanıcı dostu 2D dövüş oyunu motorudur. Ama maalesef Japonlara özel olduğu için ve internette bulması çok zor olduğu için çok fazla bileni yoktur. Ancak etrafta çok az eğitim dokümanı olması ve motoru komut dosyaları veya kodla genişletememeniz nedeniyle bazı sınırlamaları vardır. Dövüş oyunu yapımında en iyi giriş noktasıdır. MUGEN kadar güçlü olmasa da bir dövüş oyunu yapmanın temellerini anlamanıza yardımcı olur.
  • Game Maker bir başka popüler seçimdir. Ancak çok amaçlı bir motordur, bu nedenle, tam teşekküllü bir dövüş oyunu motoruna dönüştürmek istiyorsanız, çoğunu kendiniz yapmanız gerekecektir. Game Maker ile yapılan bazı güzel Super Smash klonları var, bu yüzden kesinlikle dikkate alınması gereken bir seçenek!

Bu oyun motorlarının herhangi birinden memnun kalmazsanız, son bir seçeneğiniz var: kendi oyun motorunuzu oluşturmak. Kendi oyun motorunuzu oluşturmak kolay bir iş değildir ancak daha sonra tüm süreç üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Bunun için iyi bir C ++ bilgisine ve temel ama güçlü bir oyun motoru olan Irrlicht‘i kullanabilirsiniz. Tüm kod tabanına erişiminiz olur ve onu istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz. Ancak kesinlikle yeni başlayanlar için değil.

Bu bölümü özetlemek için:

2D dövüş oyunun temellerini kavramaya başlamak için M.U.G.E.N. veya Fighter Maker 2002’yi (bulabilirseniz) kesinlikle kullanabilirsiniz. 3D bir oyun yapmak istiyorsanız sistem ihtiyaçlarınızın artacağını ve daha fazla bir insan gücüne ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekir.

Oyununuzun için gereken Varlıklar (Assets) nasıl oluşturulur?

via GIPHY

2D veya 3D veya 2D gibi davranan 3D? Bu gerçekten zor bir soru! Her iki seçenek dede oyunuzu oluşturabilmeniz için, varlıklara yani oyun içinde olacak tüm 3D ve 2D datalara sahip olmanız yada onları oluşturmanız gerekmektedir. Varlıklar dan kastımız; 3D karakterler, silahlar, ortamlar, dünya tasarımı, dokular, malzemeler ve bunun gibi bir çok şeydir.

Varlıklarla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Konsept sanatı nedir? Konsept sanatçısı nasıl olunur? ile ilgili oluşturduğumuz yayınımıza bakmayı unutmayın.

2D ikilemi

2D dövüş oyunları (Street Fighter II ve Mortal Kombat gibi ) oluşturabilmeniz için çok ama çok fazla varlığa sahip olmanız gerekir. Karakterinizin her hareketi, her kareyi ayrı ayrı çizecek şekilde canlandırılmalıdır.

Ortalama olarak, bir animasyon oyunu, karaktere ve içeriğe bağlı olarak 5 ila 30’dan fazla kareden oluşur. Şimdi, mevcut durumların sayısı için çarpın: boşta kalma, yürüme, koşma, zıplama, çömelme, vurma, koruma, geri itme vb. ardından, karakter sayısı ile çarpın. Her biri için yalnızca 5 kare düşünseniz bile, bu hala çok büyük bir iştir. Super Street Fighter II’den Ryu’nun spritesheet’ine (aşağıda ki resim) bir göz atarak kendinize bir fikir oluşturabilirsiniz. Yani, yetenekli sanatçılardan oluşan bir ekibinizin olması işleri daha da kolaylaştırabilir. Spritesheet’in çok daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Dövüş Oyunu Yapmak
Super Street Fighter II Ryu Spritesheet (Kaynak:vg-resource)

Tabi ki özel bir sanatçı ekibinizin olmaması dövüş oyunu yapılamayacağı anlamına gelmez! Çevrenizde mutlaka tamamen özel varlıklara ve karakterlere sahip tek kişilik projeler görebilirsiniz. Ancak dövüş oyununuzun bitmesi tahmin edilenden daha fazla bir süre alabilir. Yine de, yapabilirim tutumunun neler başarabileceğinin güzel örnekleri çevremizde olması mutluluk verici.

3D Gerçekten daha mı kolay?

Evet, uzun lafın kısası, 3 boyutlu dövüş oyunları ( Tekken, Virtua Fighter ve Dead or Alive gibi ) küçük bir geliştirme ekibi için en azından prensipte daha az sorun içeriyor. Yeni başlayanlar için, varlıklar (assets) biraz daha az sorunlu. Harika, değil mi? Ve animasyonlar o kadar da karmaşık değil çünkü hiçbir şeyi yeniden çizmeniz gerekmiyor. Mükemmelliğe ulaşana kadar karakterin hareket mekaniği ile oynuyorsunuz. Hepsinden önemlisi, bazı animasyonları birden fazla karakter için, baştan tekrar tekrar yapmak zorunda kalmadan yeniden kullanabilirsiniz.

Dövüş Oyunu Yapmak
Elbette, Arc System Works, 3D modellerini nasıl anime çizimleri gibi göstereceklerini iyi biliyor!

Bununla birlikte, Arc System Works ve Capcom’un en son dövüş oyunu sürümlerinde, sprite tabanlı dövüşçülerden, neden 3D modellere geçtiğini kesinlikle anlayabiliyoruz (yine de, Guilty Gear Xrd’in 3D modelleri o kadar şaşırtıcı bir şekilde sprite gibi).

Peki 3D Dövüş oyununda sorun nerede ortaya çıkıyor?

Hiç Terminator’ü izlediniz mi? İlki demek istiyorum. Filmin son anlarında, Arnold’un metalik iskeletini görüyoruz. Doğal olmayan bir şekilde hareket ettiğini hissederseniz, garip hareket modelinden biraz rahatsız olmuşsanız, ellerinizi kaldırın. İşte bu, tekinsiz vadiye kaymanın etkilerini deneyimledin. Ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken şey budur! Oyununuzda animasyonlar gerçekten önemli bir rol oynar. Bu nedenle, varlıklarla ilgili sorunlar biraz daha az karmaşık olsa bile, yine de bunu hafife almamanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Diğer bir sorun, oyuncuların bir 3D dövüş oyunundan 2D oyundan daha fazla akışkanlık beklemesidir. 2D oyun “gerçeklikten bir kopuş” olarak kabul edilir. Bu nedenle karakteriniz çerçeve değiştirmeden geriye doğru atlarsa, muhtemelen oyuncularınız bundan şikayet etmez. Ancak 3 boyutlu bir dövüş oyununda, sistem gereksinimleri, oyun mekaniği ve bir çok konuda daha fazla pipeline akışına ihtiyacınız olacaktır.

Bu bölümü özetlemek gerekirse:

Her karakter çerçevesini çizmekle 3D modelleri sorunsuz bir şekilde canlandırmak arasında seçim yapmalısınız. İkinci yaklaşım olan 3D dövüş oyunu yapmak, daha küçük geliştiriciler yada tek kişilik ekipler için daha uygun görünüyor, ancak tabii ki istisnalar da var.

Oyun Mekaniğinde nelere dikkat etmeliyim?

İşlerin biraz daha karmaşık hale geldiği yer burasıdır. Kullanmanız gereken üç farklı dövüş oyunu kategoriniz var. Evet, üç. 2D dövüş oyunları, 3D dövüş oyunları ve 2D dövüş oyunları gibi oynanan 3D dövüş oyunları. Street Fighter V, The King of the Fighters XIV ve Mortal Kombat X, bu alt kümenin parlayan örnekleridir.

Gerçekte, listemizdeki son öğe birincisi ile birleştirilebilir: 2D dövüş oyunları 3D ile aynı tasarım sorunlarını sunar, tek büyük fark varlıkların inşa edilme şeklidir. Daha teknik bir bakış açısını, bu Dövüş oyunu yapmak ile ilgili sunduğumuz yazı dizimizin ilerleyen bölümlerinde sizlerle paylaşıyor olacağız.

2D Dövüş Oyunları

Dövüş Oyunu Yapmak
Hadoken (TM): 1991’den beri rakibinizi bölgelere ayırmak için harika bir mermi saldırısıdır.

2D dövüş oyununda, oyuncular bir çerçeveye hapsedilir. Bu, ilerlemenin tek yolunun ileri gitmek olduğu ve sizinle rakibiniz arasına mesafe koymanın tek yolunun geri gitmek olduğu anlamına gelir. Sıçrama, atlama ve atlama saldırılarını ( anti-air saldırıları ) kesintiye uğratan hareketlerin yanı sıra kilit bir unsurdur.

Street Fighter dövüş oyununun bu gelişim videosunu, verdiğimiz bilgiler doğrultusunda inceleyebilirsiniz.

Mermi saldırıları (Street Fighter’da ki Haduken (Aduket diyede biliriz) gibi), rakibi ekranın kendi tarafında tutmak için harika bir stratejik unsurdur. Çok fazla hava oyunu oluşturarak kullanışlı mermi saldırıları olan bir oyun oluşturmak istiyorsanız, 2D kesinlikle gitmeniz gereken bir yoludur.

3D Dövüş Oyunları

3D Dövüş Oyunu Yapmak
3D Dövüş oyunlarına örnek: Tekken 7 Enkarnasyonundaki Akuma

Rakibini köşeye sıkıştırmak için güzel bir Hadoken atmak ister misin? Bir dakika bu çok kötü, çünkü üçüncü bir boyut var! 3D dövüş oyunlarında genellikle kenara çekilebilirsin.

Bu, bir karmaşıklık katmanı ekler ve mermiyi, kısa mesafede olmasa da daha az kullanışlı hale getirir (en iyi örnek: Tekken 7 enkarnasyonundaki Akuma).

Üçüncü bir boyutun eklenmesi, zıplamaları daha az etkili hale getirmek veya daha küçük irtifalara ulaşmalarını sağlamak için iyi bir neden olabilir. Yani rakibinize yaklaşmanın ve alt etmenin başka yolları da vardır. Bu, Street Fighter açısından bir paradigma değişikliğidir. Oyununuzun biraz daha yavaş oynamasını, ancak tam aşamalı hareketlere vurgu yapmasını istiyorsanız, gitmenin yolu budur.

Bu bölümü özetlemek için:

Bu durumda hiçbir artı ve eksi yok. Temelde tamamen farklı iki paradigma arasında seçim yaptığınızın farkında olmalısınız. Buna başlangıçta karar vermek daha iyidir. Çünkü oyununuzu temelini attıktan sonra geri dönüş yolu yoktur.

Şimdi temel 2D ve 3D dövüş oyunu arasında ki farkları görmüş olduk. Bir sonraki makale, bir dövüş oyununun arkasındaki temel kavramları ve bunların nasıl uygulanacağına dair bazı fikirleri sizlere verecektir.

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu