Oyun Motorları
Trend

Unity ile Oyun Geliştirme: Piyasadaki En Popüler Oyun Motoruyla Nasıl Başlanır?

Unity ile Oyun Geliştirme: Unity, Unity Technologies tarafından geliştirilen ve öncelikle bilgisayarlar, konsollar ve mobil cihazlar için video oyunları ve simülasyonlar geliştirmek için kullanılan bir çapraz platform oyun motorudur.

İlk olarak 2005 yılında Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda yalnızca OS X için duyurulmuş, o zamandan beri 27 platformu hedefleyecek şekilde genişletilmiştir.

Unity ile ilgili daha fazla bilgiye Unity 3D Nedir ve Ne İçin Kullanılır? ile ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Unity ile Oyun Geliştirme | Genel Bakış

Unity ile Oyun Geliştirme: Piyasadaki En Popüler Oyun Motoruyla Nasıl Başlanır?

Unity, 2D ve 3D grafikleri, sürükle ve bırak işlevini ve C# aracılığıyla komut dosyası oluşturmayı destekleyen çok amaçlı bir oyun motorudur.

Unity, özellikle mobil oyun geliştirme için popülerdir ve mobil platformlara odaklanmıştır. Unity3D ‘nin 2D ardışık düzeni, motora daha yeni bir eklemedir ve 3D pipeline hattından daha az olgunlaşmıştır. Buna rağmen Unity, diğer özel 2D motorlarla karşılaştırıldığında bile 2D oyunlar geliştirmek için yeterli bir platformdur. Özellikle oyunu birden fazla mobil cihazda yayınlamayı planlıyorsanız.

VR (Sanal Gerçeklik) şu anda çok küçük bir pazar olmasına rağmen Unity, VR geliştirme için de iyi bir seçimdir. Mobil ve PSVR pazarları, sanal gerçeklikte en büyüğüdür ve Unity, oyunları PS4 ve PC gibi birçok platforma veya birçok farklı mobil pazara taşımak için halihazırda iyi bir konuma sahiptir.

Oyun Motoru bu grafik API’lerini hedefler: Windows ve Xbox One’da Direct3D; Linux, macOS ve Windows’ta OpenGL; Android ve iOS’ta OpenGL ES; Web üzerinde WebGL; ve video oyun konsollarında tescilli API’ler.

Ek olarak, Unity, iOS ve macOS’ta düşük seviyeli API’leri, Android, Linux ve Windows’ta Vulkan’ı ve Windows ve Xbox One’da Direct3D 12’yi destekler. 2D oyunlar içinde Unity, sprite ve gelişmiş bir 2D oluşturucusunun içe aktarılmasına izin verir.

3D Oyunlar için UNITY

3D oyunlar için Unity, oyun motorunun desteklediği her platform için doku sıkıştırma ve çözünürlük ayarlarının belirtilmesine izin verir ve çarpma eşleme, yansıma eşleme, paralaks eşleme, ekran alanı ortam kapatma (SSAO), gölge haritaları kullanan dinamik gölgeler oluşturma için destek sağlar.

Unity ayrıca geliştiricilere hizmetler sunar, bunlar: Unity Ads, Unity Analytics, Unity Certification, Unity Cloud Build, Unity Everyplay, Unity IAP, Unity Multiplayer, Unity Performance Reporting ve Unity Collaborate dir.

Bunun yanı sıra Unity, geliştirici topluluğunun dokular, modeller, eklentiler, editör uzantıları ve hatta tüm oyun örnekleri gibi hem ticari hem de ücretsiz üçüncü taraf kaynaklarını indirip yükleyebileceği bir varlık deposuna sahiptir.

Unity Kabiliyetleri

Unity, birden fazla platform için oyun hedefleme kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Şu anda desteklenen platformlar şunlardır: Android, Android TV, Facebook Gameroom, Fire OS, Gear VR, Google Cardboard, Google Daydream, HTC Vive, iOS, Linux, macOS, Microsoft HoloLens, Nintendo 3DS ailesi, Nintendo Switch, Oculus Rift, PlayStation 4, PlayStation Vita, PlayStation VR, Samsung Smart TV, Tizen, tvOS, WebGL, Wii U, Windows, Windows Phone, Windows Mağazası ve Xbox One dır.

Unity, Nintendo’nun Wii U video oyun konsolu platformu için varsayılan yazılım geliştirme kitidir (SDK) ve her Wii U geliştirici lisansıyla birlikte Nintendo tarafından sağlanan ücretsiz bir kopyası bulunur. Unity Technologies, bu üçüncü taraf SDK paketini “sektörde bir ilk” olarak adlandırıyor.

Unity 3D Arayüzü

Unity ile Oyun Geliştirme: Piyasadaki En Popüler Oyun Motoruyla Nasıl Başlanır?
Unity oyun motorunun ara yüzü (Resim Kaynağı: Packt)

Yukarıdaki resimde beş bölüm göreceksiniz:

 1. Bölüm 1. Sahne Görünümü : Burası oyununuz, sahneniz veya 3D projeniz için seviye oluşturacağınız yerdir. Tüm Oyun Nesneleriniz buraya yerleştirilecek ve işlenecektir.
 2. Bölüm 2. Oyun Görünümü : Bu, sonuçlarınızı, seviyenizin veya sahnenizin nasıl göründüğünü göreceğiniz yerdir. Nasıl göründüğünü görmek için sahnede bir Kamera olması gerekir. Bazen buna Kamera Görünümü de denir.
 3. Bölüm 3. Hiyerarşi : Bu pencere, doğrudan sahneye yerleştirilmiş tüm Oyun Nesnelerini gösterecektir. Temelde Game View’da gördüğünüz her şeyin burada listelenmesi gerekiyor. Bu, görsel olmayan ve görsel oyun nesnelerini içerecektir.
 4. Bölüm 4. Proje : Bu sizin proje pencerenizdir. Temel olarak, diskinizdeki Varlıklar klasörünün içinde ne olduğunu gösterir. Oyun Nesneleri, Komut Dosyaları, Dokular, Klasörler, Modeller, Ses, Video vb. her şeye bu pencereden erişilebilir.
 5. Bölüm 5. Denetçi : Bu panel, seçilen Oyun Nesnelerinin farklı niteliklerini ve özelliklerini gösterecektir. Seçime bağlı olarak, uygun nitelikler ve bileşenler listelenecektir.

Unity ile yapılan dikkate değer Oyunlar:

 • Assassin’s Creed: Identity
 • Temple Run Üçlemesi
 • Battlestar Galactica Online
 • Hearthstone: Heroes of Warcraft
 • Inside
 • Cuphead

Unity3D oyun motorunu buradan indirebiliriniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu