3Dİlham Alın
Trend

Blender ile 3D Karakter Tasarımı | Harley Quinn’in yapımı

Harley Quinn’in Blender ile 3D karakter tasarımı sizi bekliyor. Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter tasarımına yeni bir bakış açısı getiren sanatçı Ayoub Moulakhnif, Harley Quinn karakterini Nicola Saviori konseptinden yarattı. Hadi bu karakter modelleme çalışmasına hep birlikte bakalım.

Aklınızda bir proje (Oyun, 3D Animasyon, VFX Film v.b.) varsa ve gerçekleştirmek için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız işte temel de oluşturmanız yada bir yerlerden edinmeniz gereken 3D karakter modellemesinin Blender ile nasıl yapıldığı. Piyasada Blender gibi bir çok 3D modelleme programı seçeneği olduğundan nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız En iyi 3D modelleme programı kılavuzumuza bir göz atın.

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Blender ile 3D Karakter Tasarımı | Harley Quinn

3DMadMax.com’da bolca yayınladığımız bu tür makalelerin amacı sanatçılardan ilham almanız ve bu sayede yaratıcı düşünce ve becerilerinizi geliştirmenizi sağlamaktır.

Ayrıca ZBrush’ta Karakter Yaratma Süreci, 3D Çocuk Resmi Oluşturma Süreci ve son olarak Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci ile ilgili oluşturduğumuz bölümlere bakmayı unutmayın.

Sanatçı Ayoub Moulakhnif’in Art Station’da ki çalışmalarına ve resimlerin orijinal büyüklükte ki hallerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Adım 1: Planlama ve Konsept çizimi

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Planlama aşaması, konsept sanatı Nicola Saviori

Nicola Saviori’nin Harley Quinn konsept sanatı, konsepte bir değer katmak için kendi 3D yorumumu yapma fikriyle yeni bir 3D sanat eseri yaratmam için bana gerçekten ilham verdi. İlk ve önemli kısım, kavramı incelemek ve 2D şekilleri 3D’ye nasıl çevireceğinizi planlamak ve şekillendirme sürecine başlamadan önce sorunlu parçalara hazırlanmaktır.

Hedeflediğiniz stile ulaşmanın harika bir yolu, aklınızdaki şeye daha yakın olduğunu düşündüğünüz birkaç düzine çalışmayı içeren bir ilham panosu oluşturmaktır. Ayrıca gerçek hayatı araştırmak ve analiz etmek, benzersiz ve orijinal bir çalışma oluşturmak için ilham almanın en iyi yoludur.

Önerilen Video:

Adım 2: Blender ile Şekillendirme süreci

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı

İlk önce bir küpten başlayarak veya Blender’ın dış görünüm değiştiricisini (skin modifier’ı) kullanarak bir temel ağ ile başlayacağım. Bu aşamada asıl amaç işe yarayacak oranlara karar vermek ve daha da önemlisi büyük şekillerin tüm görünümlerde çalıştığından emin olmaktır. Bu sizi daha sonra detaylandırmak için temiz bir tabana sahip olacağınız anlamına da gelir.

Ana şekiller ne kadar sağlam olursa, gelecekte bazı sorunları çözmek için o kadar az zaman harcarsınız. Bundan sonra Blender dyntopo’yu kullanacağım. Genellikle blok aşamasında Grab, Snake hook ve Blob’u, ardından detaylandırma için Crease, Clay strips ve Scrape / Pea kullanırım.

Tasarımınızda şekilleri ve ritimleri düşünmeyi deneyin. Karakter tasarımında en büyük kolaylık büyükten küçüğe doğru ilerlemektir. BU çalışmamda, keskinden yuvarlağa dinamik kıvrımlar, keskin ve yumuşak arasındaki karşıtlık olan saç, eller, kumaşlar gibi daha küçük öğelere uygulandı ve bu kıvrımlar da poza çevrildi.

3. Adım: Blender ile Retopo ve Poz Verme

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Poz verme ve Fishnet öğreticisi

Karakter tasarımım neredeyse bittikten sonra, geometriyi daha iyi retopoloji akışı ile yeniden oluşturmak için temel Blender yakalama araçlarını kullanarak retopo sürecime başlayacağım. Model animasyon için tasarlanmadı, bu yüzden fazla endişelenmedim. Bu aşamada poz için hazırlanacak aksesuarları ve araçları oluşturmaya başlayacağım. Balık ağı (fishnet) ilginç bir bölümdü; temelde birden fazla değiştiriciden oluşan bir yığın içeren bir ‘X’ şeklidir, yukarıda ki görüntü nasıl yapıldığını gösterir.

Bu noktada, temel bir FK rig oluşturdum ve pozlama sürecine başladım, ayrıca iyileştirmeler veya düzeltmeler için bazı parçaları şekillendirmeye gittim. Orijinal ağı korumak için şekil tuşlarını kullanmayı yararlı buldum.

Adım 4: Marvelous Designer ile Kumaş simülasyonunun oluşturulması

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Marvelous Designer’da kumaş simülasyonu

Kumaşı simüle etmeden önce karakter pozunun son aşamada olduğundan ve kameranın doğru şekilde kurulduğundan emin olacağım. Modeli varsayılandan son poza kadar canlandıracağım, ardından Marvelous Designer’da kullanılacak animasyon verilerini içeren bir OBJ dosyasını dışa aktaracağım.

Marvelous Designer’da genel süreç temelde tişört ve ceket için desenler yapmaktan, ardından memnun olduğum bir sonuç elde edene kadar seçenekleri simüle etmek ve ayarlamaktan ibarettir.

Adım 5: Blender ile Aydınlatma ve Yüzey Kaplama

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Blender ile 3D Karakter Tasarımı | Harley Quinn

Aydınlatma için ana ışık olarak bir güneş lambası, ince kenar ışığı için bir tane, yansımalar ve ortam / yumuşak ışıklar için bir HDR görüntüsü kullandım ve kenar ışığını geliştirmek için gölgelendiricide de (shader’da) uyguladım. Amaç, ışıktan gölgeye yumuşak geçiş ve güzel bir çerçeve ışığı ile modelin arka plandan öne çıkmasını sağlamaktır.

Gölgelendirme basitti; Renk haritamı oluşturmak için Blender’ın doku boyasını kullandım, bir özellik ve toprak haritası (dirt map) oluşturdum. Benim için önemli olan yüzdü, bu yüzden makyajı boyayarak cilde renk çeşitliliği ekleyerek daha fazla zaman geçirdim. Genelde sarı veya portakal ekleyerek en açık alanları daha sıcak göstermeye çalışıyorum ve daha koyu alanlar için mor veya maviler kullandım. Halihazırda sahip olduğum gözü tekrar kullandığım. Gözün nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz. Ve son olarak aksesuarların gölgelendirilmesi için, malzeme kasası (material vault) döngüleri kullandım.

6. Adım: Photoshop ile Oluşturma ve İşleme Sonrası

Modeli oluşturmadan önce, öncelikle her şeyin çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğim, mümkünse geri bildirim isteyeceğim ve belki bazen modeli daha da ilerletmek için küçük bir şekillendirme yapacağım. Herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için nispeten az sayıda örnekle küçük boyutlar oluşturarak başlayacağım. Nedeni, küçük bir yerde bir dokuyu unuttuğunuzu görmek için saatlerce beklemek istememenizdir.

Photoshop’a geçmeden önce, renk yönetimi bölümünde ince ayar yapılabilen, yüksek ve düşük pozlayıcılara sahip 2 farklı işleme sürümü ekleyeceğimden emin olacağım. Ayrıca yüksek dinamik aralığı garantilemek için filmic kullandım. Bu yıllar içinde öğrendiğim basit bir numara ve fotoğrafçılıktaki ton haritalama tekniğini temel aldığım gölgelerdeki detayları korurken aydınlatmayı zorlamama yardımcı oluyor.

Photoshop’ta, aydınlatmayı geliştirmek için farklı pozlayıcı oluşturucular ekliyorum. Ayrıca, genel resim renginin tutarlı olmasını sağlamak için birkaç toz dokusu, Püskürtme ve Açılı konturlar gibi ince filtreler ve ince renk düzeltme ekliyorum.

Aşağıda ki resimde, Blender Render’ımı ve Photoshop’ta yaptığım eklemeleri görebilirsiniz. Umarım bu yazı size 3D Karakter oluşturma süreci için bir fikir vermiştir.

Blender ve Marvelous Designer ile 3D Karakter Tasarımı
Blender ile 3D Karakter Tasarımı | Harley Quinn / Photoshop Ham işleme ve işlem sonrası

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu