3DVFX

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? Sorusuna yanıt bulmak için Goodbye Kansas VFX stüdyosunun Blender’ı, çalışmalarında ve iş akış süreçlerinde nasıl kullandıklarını kendilerinden öğrenelim.

Goodbye Kansas Studios, filmler, oyun fragmanları, reklamlar, ödüllü görsel efektler, dijital animasyon ve hareket yakalama oluşturan bir VFX stüdyosudur. Goodbye Kansas Studios’un ana ofisi İsveç’in Stockholm kentindedir, ancak aynı zamanda Los Angeles, Londra, Hamburg ve Uppsala’da da bulunmaktadır.

Sanatçıları ilk sıraya koyduğumuz ve yönetimin sanatçıları desteklemek için çok çalıştığı bir iş yapısına sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Bu da sanatçıların CG ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaştıklarında birbirlerine yardım ettikleri bir şirket kültürü yarattı. Ayrıca sanatçıların görevlerini sahiplendikleri ve görsel mükemmelliğe ulaşmak için kendi yollarından çıktıkları çok güçlü bir yaratıcı atmosferimiz var.

Goodbye Kansas Studios’ta Houdini, Blender, Zbrush ve Maya gibi birkaç 3D uygulama kullanıyoruz. Her zaman elimizdeki sorunu çözmek için en uygun araçla problemin çözümüne yaklaşmaya çalışırız. Blender’ı ilk olarak sanatçılarımızdan bazıları denemeye başladı ve 3D modelleri ne kadar hızlı üretebildiklerine şaşırdılar. Şirketteki her sanatçı Blender kullanmasa da, Stockholm ofisindeki modelleme bölümünde giderek daha popüler hale geliyor. Hadi hep birlikte yaptığımız bazı projelere bir göz atalım!

Blender ile Unity için Karakter Oluşturma – Adam Demo

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

Karakterler Blender ve Zbrush’ta modellenmiştir. Karakterin düşük poli versiyonu tamamen Blender’da yapıldı. Ayrıca düşük poligon modelleme ve yüksek poligon modelleme nedir öğrenmek için Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir? ile ilgili yazımıza bakmayı unutmayın.

Blender, güçlü modelleme araçları sayesinde Pipeline hattımıza çok iyi uyuyor (Görsel Efekt Stüdyolarında Pipeline). Ayrıca saç bakımı için de kullanıyoruz, bu daha sonra eğriler olarak dışa aktarılıyor ve diğer paketlerdeki prosedürel saç kurulumlarında kullanılıyor. Blender, prosedürel araçlar, standart kutu modelleme (box modelling) ve şekillendirme arasında çok güzel bir karışıma sahiptir. Genellikle karakter çalışması için Zbrush, sert yüzey ve çevre çalışması için Blender kullanıyoruz. Ayrıca, nesneleri dağıtmak için ortam iş akışımızın bölümlerinde de kullanıyoruz.

Blender ile Walking Dead – 8. Sezon için Karakter ve Saç Tasarımı Oluşturma

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

İnsan aktör taramalarının (3D Scaning) retopolojisi ve UV-haritalaması Zbrush ve Blender’da yapıldı. Saç stillerinin bakımı da Blender’da yapıldı.

İşte sanatçıların Blender hakkında söyledikleri.

“Diğer uygulamalarda başarılması çok karmaşık olan şeyler Blender’da çok kolay!”
“Bir modelci olarak, size karşı değil, sizinle birlikte çalışan bir programdır.”
“Kutu modellemeyi (box modelling) yeniden eğlenceli hale getirdi”
“Blender’ın piyasadaki diğer modelleme programlarının çoğundan daha iyi olmasına rağmen ücretsiz olması çok garip geliyor”

Overkill’s: The Walking Dead – Aidan’ın fragmanında Blender Kullanıldı

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

Hem Zbrush hem de Blender’da zombi oyun varlıklarının “Upresolution” ı yapıldı. Zombi saç stillerinin bakımı Blender’da yapıldı ve ayrıca bir sürü çevre varlığını da yaptık.

Tanrılar ile birlikte – iki dünya

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

Taş oda Blender ile oluşturuldu. Taşların bu ortamda kesişmemesi için yerleştirmekle ilgili pek çok yorucu çalışma vardı. Blender’ın hızlı sert gövde simülasyon sistemi sayesinde, kayaların düşük çözünürlüklü bir versiyonunu simüle edip yerine bırakabildik. Kayalar daha sonra yüksek çözünürlüklü bir versiyona yeniden bağlandı ve bir çevre modeli olarak yayınlandı. Bu sahnedeki taş karakterler de iki geçişte Blender’da yapıldı. Önce kayalar bir insan temel ağına serpildi ve daha sonra daha iyi sanat yönetimi için elle düzenlendiler. Büyük taş duvarlar da Blender’da oyulmuştur.

Biomutant – sinematik fragmanı için Blender Kullanıldı

Küçük kahraman karakteri Zbrush ve Blender’da modellendi. Kürkün tımarı Blender’da yapıldı.

Raid: 2.Dünya Savaşı – Sinematik Fragmanı

Blender’da çeşitli ortamlar yapıldı. Yerleşim sürecini Grease Pencil ile başlattık. Bu harikaydı, çünkü bunu çok hızlı bir şekilde sanat yönetmeni ile yan yana yapıp düşüncelerini ve notlarını ele alabildik. Bu Yağlı Kalem eskiz daha sonra her çevre sanatçılarının sahnesine bağlandı, böylece onu oluştururken iyi bir referansa sahip oldular. Çevre sanatçıları, birbirlerinin güncel çalıştığını görebilmek için birbirlerini sahneye bağladılar. Bu, ayrı odaları birbirine bağlamayı kolaylaştırdı.

Mass Effect: The Andromeda Initiative – Kitle Etkisi: Andromeda Girişimi

Blender ile VFX Stüdyoları neler yapabilir? (Goodbye Kansas VFX Stüdyosu)

Ay ortamı Blender’da yapıldı. Kayaları saçmakla aynı anda zemini şekillendirebilmek, çekimi yinelemeyi ve her şeyin kamerada nasıl göründüğünü görmeyi gerçekten kolaylaştırdı. Çevre sanatçısı Alembic ile karakter animasyonunu Maya’dan Blender’a aktararak, yürürken hiçbir şeyin karakterlerin ayaklarıyla kesişmediğinden emin olabildik. Bu aynı zamanda çekimleri canlandırırken aynı anda ortamı yaratmamızı sağladı.

Goodbye Kansas VFX stüdyosunun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ülkesinde bu sektörde çok az kaynak olan gençler ve bu alanda meslek edinmek isteyenler için çok başarılı içerikler hazırlamışsınız, tebrikler.

    1. Bu sektörde bir cevher olduğunun farkındalığının artması için, gereken gayreti sarf etmeye çalışıyoruz. Bunun görülmesi ve sizin tarafınızdan takdir edilmesi bizim için en büyük motivasyon kaynağıdır. Çok çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu